Ръководителят на проекта Art of Future Warfare в американския аналитичен център Atlantic Council Огюст Коул*описва пред германското списание Focus как би могло да изглежда началото на Третата световна война
Едно от местата, откъдето би могла да започне третата световна е „бурето с барут“ Сирия. Най-опасното в сирийската война е участието на множество страни: Русия, Иран, САЩ, Франция, Турция.
В частност, можем да допуснем сценарий, при който руските ВВС, подкрепящи сирийския режим, по грешка или нарочно, унищожават команден пункт на американците, които подкрепят въстаниците срещу Асад.
В резултат САЩ ще се окажат в трудна ситуация, защото ще трябва да бъде взето решение как да се реагира. Подобен сценарий може да доведе до ескалация, която няма да се ограничи само в рамките на Сирия.
Путин, практически няма шансове срещу САЩ
в Близкия и Средния Изток, доколкото американските войски в региона са достатъчно силни. Но Путин би могъл, с цел отвличане на вниманието да започне настъпление в Балтика-в това направление Русия притежава много по-голяма мощ.
Затова всичко би могло да започне от Естония, Литва и Латвия, а също така Финландия или Норвегия.
В стратегически план Северна Европа има голямо значение не само заради запасите от нефт и газ. Мисля, че би било голяма грешка, че тази част на Европа ще остане толкова стабилна, колкото в миналото.
Не трябва да мислим, че Третата световна ще се води по начина, по който беше водена Втората, само с помощта на съвременни оръжия. Тя ще започне така, че хората просто няма да забележат началото и. И то няма да бъде разрушаването на някакъв град. Всичко може да започне с унищожаването на спътник, който има голямо значение за комуникациите или навигациите в една или друга страна.
Като резултат в един миг ще престанат да работят мобилните връзки и интернет.
Затова първите признаци на големия конфликт ще трябва да бъдат търсени в космоса. Днешните държави и техните армии са зависими от GPS, и унищожаването на спътниците ги прави уязвими.
Първите атаки на Третата световна ще бъдат проведени
в киберпространството
В САЩ цел на хакерски атаки може да стане, например, Уолстрийт, което ще доведе до огромен хаос и неизмерими финансови щети.
Възможностите да бъдат изключвани или повреждани комуникационните мрежи в една бъдеща война ще бъдат също толкова важни колкото във всяка война, но сега това ще се случи в съвършено други мащаби.
Хакването или тяхното „дублиране“ могат да бъдат използвани, за да „закрият“ централизирането на управлението и да всеят хаос и невъзможност за управляване на процесите-не само по време на война, но и в мирно време.
Хората вече са изключително зависими от техноголии, които обаче не познаават като принцип и механизъм на действие. Нашите автомобили, компютри и устройства, които ползваме ежедневно са толкова сложни, че за тяхната поправка са непременно необходими специалисти.
В бъдещата война отсъствието на навици и разбираве на това как работят технологиите ще бъде уязвимо място не само на армиите, но и в тила.
*Огюст Коул е старши научен сътрудник в Атлантическия съвет, специалист по въпросите на отбраната и военната промишленост, колумнист на The Wall Street Journal и на Marketwatch.com.
Превод: Faktor.bg
Още от Хляб и пасти
Новата партия „България може“ ще връща доверието на гражданите с… „МАЙСТОРА“ от ДС
Бившият съдържател на явочна квартира на ДС и някогашна влиятелна фигура в БКП от средата на 90-те години Александър Маринов и „стратег“ на президента Румен Радев допреди две години стана учредител на новата партия
Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура
Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника
Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм
Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо