Аферата Уотъргейт е свързана с незаконни действия на Комитета на Републиканската партия по време на избирателната президентска кампания през 1972 г. в САЩ .
Обществено достояние става фактът, че представители на щаба на кандидата за президент и действащ към същия период президент на САЩ Ричард Никсън се опитват да монтират подслушвателно устройство в щабквартирата на Демократическата партия в отел „Уотъргейт” във Вашингтон. Конгресът на САЩ открива процедура на импийчмънт на избрания за втори мандат президент Ричард Никсън във връзка с тази афера.
Ричард Никсън не успява да докаже убедително, че няма нищо общо с разкритията, и подава оставка като президент през август 1974. Постъпката му остава прецедент в американската политическа история. Тя е оценена и Конгреса на САЩ приема закон, с който прекратява разследването на делото и се забранява Никсън да бъде обект на разследване.
Днес в България поведението на лидерите на ГЕРБ по скандала с подслушванията е просто доказателство, че моралните категории в политика нямат значение. С невероятен талант ГЕРБ опростачиха скандала и сега по-важно е кой записва шума от пикаенето на Бойко, а не кой мачка съдебната система и раздава с циничен език порциите в държавата. Това наистина е проблемът на деня и той може да бъде преосмислен и решен категорично единствено чрез изборите на 12 май. А инак за разлика от Вашингтонския хотел „Уотъргейт” клозетът в Банкя никога няма шанса да се превърне в символ на българската демокрация.
Още от Хляб и пасти
Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура
Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника
Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм
Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо
Избегнахме капана на Борисов, Пеевски и Възраждане
От партията на Костадинов искат да превърнат България в Беларус и са огромна заплаха за всичко, за което сме се борили