23 Ноември, 2024

​Преди 28 г. създават Независимото дружество (чуйте интервю с Илия Минев)

На 16 януари се навършват 28 години от учредяването на първото организирано антикомунистическо правозащитно движение – Независимото дружество за защита правата на човека. То се ражда през вече далечната 1988 г. в дома на покойния Илия Минев в град Септември, ул. “Загоре” N 16.

Днес сподвижници на Независимото дружество и родолюбиви българи ще почетат в София пред барелефа на Илия Минев, намиращ се в градинкта под НДК паметта на всички загинали в Съпротивата срещу комунизма и отдали живота си за по-добри бъднини на Родината ни.

Идеята на Илия Минев за създаване на Дружество за правата на човека възниква в затвора. В периода 1984-1985 работи активно по създаването на такава организация.

През 1987 година Илия Минев пише писмо до президента на САЩ Роналд Рейгън, до международни организации за защита на правата на човека, описвайки циничното нарушаване на правата на българските граждани. Отново е арестуван от режима на Живков. Обявява гладна стачка за 20 дни. Освобождават го. Под домашен арест е в град Септември и по време на учредяване на дружеството. Сред иницаторите са Стефан Савовски, Благой Топузлиев, Стефан Вълков, Хайг Пилигян, Димитър Бояджиев, Едуард Генов, Петър Манолов, Коста Георгиев, Милчо Захариев Иванов - Попов, Григор Симов.

До падането на режима на Живков формацията играе важна роля за организиране на редица протести и инициативи, разобличаващи античовешката същност на комунизма.

В годините на демокрация Илия Минев и сподвижниците му остават в пълна изолация, забравени от новите демократи и СДС и тенденциозно изолирани от структури на ДС, които продължават да регулират живота в държавата.

Илия Минев умира на 6 януари 2000 година на 82 годишна възраст, в мизерия и самота, в старчески дом в Пазарджик. Погребан е в гробището на Септември.

Бай Илия, както го наричаха приятелите му остава един от най-автентичните български борци срещу комунизма, оцелял в затворите на Живкова България цели 33 години.

В страдалческия живот на Илия Минев има още важни факти и цифри – На 29 години е осъден като враг на народа и получава доживотна присъда.

1860 дни е прекарал в карцера, а 460 дни в гладни стачки. Обиколил е всички затвори и лагери в държавата, а днес в учебниците по история няма и дума за българския Нелсън Мандела. Вместо да го превърнем в национален капитал и символ на борбата за световна демокрация.

Faktor.bg ви предлага да чуете автентично интервю с Илия Минев. Кинорежисьорът Евгений Михайлов ни го предостави за публикуване през януари 2014 г. То е правено през 1990 г. от българина Иванчо Гълъбов, който от години живее и работи в Полша, а в първите години на демокрацията е връзката на синята опозиция с със полската „Солидарност”. 24 години интервюто с Илия Минев не е публикувано в автентичния му вид. На 1 февруари 2014 г. Faktor.bg го излъчи за първи път. Припомняме го отново, защото е един изключителен документ за живота и съдбата на антикомуниста.

Чуйте  гласа на бореца за демокрация:

Сподели:

Преди 35 години 100 000 души излязоха на първия свободен митинг

Организирането му е обръждано от определен кръг участници в дома на Анжел Вагенщайн, режисьор и член на БКП преди 9 септември 1944 г.

С манипулативен референдум кметът на Казанлък Галина Стоянова иска да изпере престъпния комунизъм

Видната русофилка Галина Стоянова никога до сега не е почела жертвите на тоталитарния комунистически режим в България

80 години от бомбардировките над София, разрушили голямата книжарница на Чипеви

През декември 1944 си отива и Т. Ф. Чипев, основателят-патриарх на книгоиздателството.