До това неочаквано разкритие се стигна в предаването „Лице в лице”, по Би Ти Ви, в което Цонев е водещ.
Докато разискваха темата за отпадането на Параграф 12 от Закона за досиетата, скриващ отново сътрудниците на ДС, които в момента заемат висши държавни постове, Цонев поиска бившият шеф на комисията по досиетата Методи Андреев да му се извини, защото забърквал неоснователно името му с тайните служби.
Вместо извинение, Цонев получи директна атака от политолога Антон Тодоров, който сякаш, за да опровергае водещият разкри, че през първите години на прехода журналистът, който тогава е работел в „София прес”, е проучвал авоарите на Живков в Швейцария. Димитър Цонев си смени боята на лицето и демонстрирайки изумление обясни, че за първи път чува за такова нещо.
„Имам документи и ще ви ги покажа”, обеща политилогът Тодоров, а Цонев смънка, че ще му е интересно да ги види.
От източници работили за службите Fdktor.bg научи че такива документи наистина съществуват. Става дума за издадена заповед за командировка, подписана в началото на 1990 г. от шефа на ПГУ. Според нея журналистът Димитър Цонев трябва да замине за Берн на разноски на МВР, за да проверява какви банкови сметки и сейфове притежава сваленият вече диктатор.
Политици допълниха пред Faktor.bg, че поръчката била дадена лично от покойния Андрей Луканов, който в този период реално управляваше страната. Те са категорични, че странната командировка е консумирана реално, Цонев е представен в качеството си на юрист и посещенията му до Берн са няколко. Няма яснота обаче какъв е бил отчетът за свършената работа и какво е установено. Неясни са и мотивите, защо все още всесилното тогава ПГУ избира точно Димитър Цонев да свърши важната задача.
Внучката на Живков Евгения е категорична, че дядо й е нямал сметки зад граница и това е бил просто един мит, за да се сатанизира името му и след като е бил свален от власт на 10 ноември 1989 г.
Тепърва интерес ще предизвикат разкритията на Антон Тодоров и документите, с които ще защити изнесената информация. Тогава вероятно и Цонев ще си спомни за странното пътуване, а освен това обеща да покаже архивните материали.
Още от На всеки километър
Преди 35 години 100 000 души излязоха на първия свободен митинг
Организирането му е обръждано от определен кръг участници в дома на Анжел Вагенщайн, режисьор и член на БКП преди 9 септември 1944 г.
С манипулативен референдум кметът на Казанлък Галина Стоянова иска да изпере престъпния комунизъм
Видната русофилка Галина Стоянова никога до сега не е почела жертвите на тоталитарния комунистически режим в България
80 години от бомбардировките над София, разрушили голямата книжарница на Чипеви
През декември 1944 си отива и Т. Ф. Чипев, основателят-патриарх на книгоиздателството.