На съд са изправени ръководителите й Михаил Докторов, Иван Младенов, Стоян Куцаров, Найден Найденов, Дончо Й. Дончев. Тоталтиранта машина и подчинената й съдебна система ги обвинява, че са си поставили за цел "да продължат делото на Горуня" за борбата срещу Тодор Живков. Скалъпеният процес продължава до 24 август, а нелегалите получават присъди от 5 до 10 г. затвор при "усилен строг режим".
Според комунистическото разследване разкритата и осъдена група се води като вторият по мащабност заговор след този на Горуня. В „съзаклятието” срещу Живков и тоталитарния му модел на управление застава 93-ма души. Погрешно се сочи, че тази перфектно организирана подготовка за преврат е резултат от Пражката пролет.
Водачът Михаил Докторов е журналист, редактор на външнотърговско рекламно предприятие. Хората около него също са от лъв нагоре: генерал Стоян Куцаров, човек с опит от заговора на Горуня, подполковник Найден Найденов, завеждащият кабинет в ГК на БКП Иван Младенов, Дончо Йотов Дончев и други. Изготвена е пропагандна литература, от която особен интерес представлява декларацията „На борба за спасяване на социализма и мира“. Това са 10 000 думи с жестока критика на политиката на Живков и обкръжението му, вършещи „произвол в страната“; а също и на ограбването на държавния бюджет за лично облагодетелстване от „червената буржоазия“.
Нелегалната марксистко-ленинска БКП се оглавява от Благоевско-Димитровски ЦК. В нея се спазва абсолютна конспирация и се разработва план за преврат, включително с употреба на военна сила.
Характерно за съпротивата е издаване и разпространяване на листовки, позиви и декларации.
Още от На всеки километър
Преди 35 години 100 000 души излязоха на първия свободен митинг
Организирането му е обръждано от определен кръг участници в дома на Анжел Вагенщайн, режисьор и член на БКП преди 9 септември 1944 г.
С манипулативен референдум кметът на Казанлък Галина Стоянова иска да изпере престъпния комунизъм
Видната русофилка Галина Стоянова никога до сега не е почела жертвите на тоталитарния комунистически режим в България
80 години от бомбардировките над София, разрушили голямата книжарница на Чипеви
През декември 1944 си отива и Т. Ф. Чипев, основателят-патриарх на книгоиздателството.