Покрай бъдещето дясно обединение започна някаква надпревара кой е по-по-десен. Принципно не съм фен на такова нареждане, тъй като смятам, че действията, а не думите, трябва да говорят. Но в едно интервю, г-жа Кунева малко ме подразни. НДСВ искало да бъде дясно и затова подавало ръка на ОДС. Чакайте малко, че стана миш-маш. Явно трябва да обясня някои неща.
Ляво и дясно освен в икономиката, има и в социалните разбирания. Дясното е за по-традиционни и консервативни социални отношения, докато лявото е за по-свободни и прогресивни. В икономиката пък лявото е за колективизъм в една или друга степен, дясното е за най-общо капитализъм с висока икономическа свобода и защита на частната собственост.
За разлика от други държави по света, в България обществото не е свирепо разделено по социални въпроси. Нямаме обществен сблъсък по теми като аборти, имиграция, роля на Църквата, гей бракове и така нататък. По повечето социални въпроси повечето българи сме изключително либерални, докато по една шепа сме крайно консервативни. И точка - между нас почти няма различия, следователно и в политиката тези социални въпроси не са тема.
В България спорът е икономически и само икономически. Така че когато говорим за ляво и дясно в Българската реалност, имаме предвид само икономическия аспект. Де факто, центризмът не е комбинацията от десния капитализъм с икономическа свобода и защитена частна собственост и лява социална свобода, както е като политическа идеология (НДСВ е такава партия), а позиция за смесена икономика. НДСВ е центристка партия като политическа идеология, но говорейки само за икономика е дясно и винаги е била дясно. И като изключим последния коалиционен формат с НПСД, винаги е била много по-дясна партия, отколкото "традиционната" десница в лицето на СДС и ДСБ. Например, ДСБ традиционно си говорят как да се борят икономически проблеми с регулации, което ги поставя някъде доста към лявата смесена държава. Дори открито обявяват либертарианците за свои врагове. Проведената от тях, до голяма степен дирижирана от политиците, приватизация също е лява като икономическа идеология - политикът избира кой да приватизира завода, а не честна конкуренция между наддаващите равнопоставени кандидати. Това е силна форма на шуробаджанашки капитализъм, който е само една идея по-десен от смесената икономика и държавният капитализъм.
Така че цялата реторика на г-жа Кунева как е минала вдясно след като направи ДБГ е на практика излишна. Тя, както и ние от НДСВ, винаги сме били вдясно и то най-вдясно за българската реалност (разбира се, не само ние сме или сме били там). Защото в България като казваме "дясно", имаме предвид само икономиката. Икономическите програми на НДСВ винаги са били най-близо до ценностите на класическия либерализъм, както са и писани от хора като мен, които открито се описват като класически либерали или дори либертарианци. А не се маскират като някакви консерватори, прогресивни консерватори или други тинтири-минтири, което на практика си означава приближаване към левите икономически ценности на социализма.
И докато няма в обществото ни сблъсък по социални въпроси, нека си говорим за икономика. А там разделението е ясно: колективизъм вляво, в някаква форма на комунизъм, социализъм, смесена икономика или шуробаджанашки капитализъм, и капитализъм с висока икономическа свобода и защита на частната собственост вдясно. Всичко друго е празнословие.
Още от На всеки километър
Преди 35 години 100 000 души излязоха на първия свободен митинг
Организирането му е обръждано от определен кръг участници в дома на Анжел Вагенщайн, режисьор и член на БКП преди 9 септември 1944 г.
С манипулативен референдум кметът на Казанлък Галина Стоянова иска да изпере престъпния комунизъм
Видната русофилка Галина Стоянова никога до сега не е почела жертвите на тоталитарния комунистически режим в България
80 години от бомбардировките над София, разрушили голямата книжарница на Чипеви
През декември 1944 си отива и Т. Ф. Чипев, основателят-патриарх на книгоиздателството.