23 Ноември, 2024

"Политико": България внася руски петрол над ценовия таван, Москва е спечелила 430 млн. евро за 3 месеца

"Политико": България внася руски петрол над ценовия таван, Москва е спечелила 430 млн. евро за 3 месеца

Вратичка в санкциите

Печалбите от износ на руски петрол от продажби в България между август и октомври – една трета от които идват от продажби над тавана на цените – са събрали около 430 милиона евро преки приходи за Кремъл.

В началото на август български служители установиха нещо, за което не бяха сигурни дали е законно. Барели руски петрол пристигаха в страната на цена над лимита от 60 долара, който съюзниците приеха, за да лишат Москва от критични приходи за войната й в Украйна. България беше в необичайна позиция сред своите партньори. Беше й дадено изключение от санкциите на Европейския съюз, забраняващи вноса на повечето руски петрол, уж за да се гарантира, че страната няма да се сблъска с остър енергиен недостиг, въпреки че по-широката политика на ЕС имаше за цел да смаже главната парична артерия на Русия след пълномащабното й нападение над Киев, отбелязва изданието.

Но можеше ли България все още да внася руски петрол, ако беше над определения таван? Митническите служители се обърнаха към служители на ЕС с молба за „разяснение“ - това се вижда от корепонденция по имейл от 4 август, която е видяна от екип на "Политико".

Отговорът, който получават: "Нека влезе".

„Не е необходимо суровият петрол, внесен въз основа на тези дерогации, да бъде 60 долара за барел или под тази цена“, се казва още в позицията на ЕС.

Получавайки зелена светлина, България продължи да внася руски суров петрол изключително над ценовата граница от август до октомври, според поверителни митнически данни. Доставките са на стойност около 640 милиона евро, според изчисления на Центъра за изследване на енергията и качеството на въздуха (CREA). Парите са отишли в руските енергийни фирми, които плащат данъци, помагайки за попълването на военния бюджет на Кремъл.

Пропускът в санкциите е емблематичен за недостатъците, подкопаващи опита на ЕС да спре милиардите, които Русия печели от износа на енергия. Приблизително година след приемането на първоначалните санкции законовите вратички се съчетаха с лошо правоприлагане и паралелна търговия и така продължиха да осигуряват потока на приходите от изкопаеми горива на Москва и да осигурят почти половината от бюджета на Владимир Путин.

Руският петрол вероятно се превръща в гориво в Европа по нови маршрути. Правоприлагането в целия континент е разпиляно и разчита на противоречиви данни. И цял нов черен пазар се появи, за да застрахова, изпраща и укрива горивото на Русия докато пътува по света.

С други думи, санкциите не са приложени ефективно. Печалбите на Русия от износ на петрол са спаднали само с 14% след налагането на ограниченията. А през октомври приходите на Русия от изкопаеми горива достигнаха 18-месечен връх.

Приходите на Русия от износ на изкомаепи горива се възстановяват

Международните санкции и таванът на цените на петрола първоначално намалиха приходите от износ на изкопаеми горива на Русия. Печалбите обаче се повишиха отново през втората половина на годината поради способността на Русия да намира нови пазари, трудностите при прилагането и заобикалянето на санкциите.

Изглежда също, че ЕС няма мотивация направи много по въпроса. Последният пакет от санкции на ЕС, който трябва да бъде финализиран на срещата на върха на лидерите през тази седмица, е съсредоточен най-вече върху административни промени, които според експерти няма да направят много за ограничаване на широко разпространеното укриване на руските печалби. Липсват усилия за по-нататъшно намаляване на тавана на цената на петрола.

„Целият механизъм за санкции работи само ако продължавате да приемате редовно решения, които затварят вратичките и налагат нови санкции“, каза украинският външен министър Дмитро Кулеба по темата. „Всеки субект по света има способността да се адаптира", добави той.

Вратичката в ценовия таван в България вероятно е плод на чиновнически пропуск.

Когато ЕС вписа горната граница на цените на страните от Г-7 в закон, служители изрично забраниха на корабните фирми и застрахователните компании в ЕС да търгуват с руски петрол над прага от 60 долара към страни извън ЕС. Целта беше да се намалят приходите на Кремъл, като същевременно се поддържат стабилни световните петролни потоци.

Но служителите никога не са се замисляли да наложат подобни правила върху доставките до страните от ЕС, отчасти защото същия ден Брюксел забрани вноса на руски суров петрол по море, с изключение на България.

Тази вратичка означава милиони допълнителни приходи за Москва. Според CREA печалбите от износ на руски петрол от продажби в България между август и октомври – една трета от които идват от продажби над тавана на цените – са събрали около 430 милиона евро преки данъци за Кремъл. Всички доставки с руски произход, доставени през това време - на цени между 69 и 89 долара за барел - разчитаха на западна помощ, включително от гръцки корабни оператори и британски и норвежки застрахователи. И всичко това е технически законно.

Ситуацията „разкрива, че България е помогнала на Русия да се възползва от тази явна вратичка, за да максимизира бюджетните приходи на Кремъл от тези продажби на петрол без видими ползи за българските потребители“, каза Мартин Владимиров, старши анализатор в базирания в София мозъчен тръст Център за изследване на демокрацията (ЦИД), който проучва въпроса.

По-общо казано, освобождаването на България от руската петролна забрана напълни джобовете както на най-голямата руска частна петролна фирма "Лукойл", която доминира българското производство на горива с разрастващата се черноморска рафинерия, така и на самия Кремъл.

Вносът на суров петрол на Лукойл в България донесе над 2 милиарда евро приходи от износ за Русия, откакто санкциите влязоха в сила през февруари, според нов анализ на CREA и ЦИД. Кремъл е спечелил 1 милиард евро от преките данъци от продажбите, разкри "Политико" миналия месец.

Сега има нарастващ натиск да се поправят тези пукнатини за правене на пари. България измести крайния срок за отказ от руски петрол до март. /БГНЕС


Сподели:

Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара

Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,

Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ

"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"

520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната

Количеството евромонети ще тежи 3600 тона