29 Ноември, 2024

„Политико”: ЕС подава ръка (или две) на Джо Байдън

„Политико”: ЕС подава ръка (или две) на Джо Байдън

Джо Байдън и Ангела Меркел

С нетърпение да се отърват от Тръмп, Съветът и Комисията представиха политически документи за подновяване на връзките със САЩ. ЕС просто няма търпение да влезе в екип с новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън.

Победата на демократа все още не е финализирана, като все още предстоят няколко процедурни стъпки, включително гласуване от Избирателната колегия и официално пресмятане от Конгреса преди очакваната му встъпване в длъжност на 20 януари, до което все още е след 51 дни.

Но в знак на това колко е нетърпелив Брюксел да премине отвъд неприязънта, създадена от президента Доналд Тръмп, Европейската комисия и Съветът представиха конкуриращи се политически документи, описващи как биха искали ЕС да влезе в екип с новата администрация на САЩ на широк масив от политически въпроси.

В понеделник посланиците на ЕС обсъдиха документа на Съвета, а 27-те държавни и правителствени ръководители на блока трябва да проведат стратегически дебат за отношенията между САЩ по време на среща на върха в Брюксел следващата седмица.

Документите на Комисията и на Съвета, получени от „Политико”, призовават за незабавно и спешно сътрудничество при управлението на продължаващата пандемия на коронавируса и придружаващите я икономически последици. Документът на Комисията, озаглавен „Нова програма на ЕС и САЩ за глобална промяна“, е по-дълъг и по-подробен и е с обем от малко повече от 10 страници.
Неофициалният документ на Съвета е само две страници, по същество очертаване на пет ключови точки, но докато предложението на Комисията е ванилов пудинг от сладко дипломатическо лукавство, документът на Съвета е по-ударен. В него директно се изказва очакването, че Байдън ще отмени решението на Тръмп да напусне Световната здравна организация, и категорично призовава ЕС да настоява САЩ да „отменят санкциите срещу персонала на Международния наказателен съд“.

Документът на Съвета също така отправя предизвикателство към САЩ за ролята им в подкопаването на системата за уреждане на спорове на Световната търговска организация, която по същество затваря най-висшия апелативен орган , и казва, че Вашингтон трябва да „се включи отново ... в реформата и укрепването на СТО“.
Комисията и Съветът призовават за подновяване на сътрудничеството по изменението на климата, като Комисията настоява за съвместен ангажимент за „път с нулеви нулеви емисии до 2050 г.“.

Документите предвиждат също така широко сътрудничество по търговски и цифрови въпроси, както и в сферата на външната политика, включително при натиск върху Китай , за съживяване на ядрената сделка с Иран, укрепване на НАТО, заплахите от Русия, прекратяване на конфликти в Украйна и Либия , внасяне на стабилност в Близкия изток, Африка и други региони.

Висш служител на Комисията заяви, че двата документа трябва да се разглеждат като изключително допълващи се и съвместими - а не като доказателство за някакво напрежение или конкуренция между двете институции.
"И по двата документа не бих чел твърде много в тях, да бъда честен", каза служителят. „Мисля, че документите са много съгласувани.“

Докато документът на Съвета ще бъде използван за разработване на заключения за срещата на върха на лидерите от 10 до 11 декември, документът на Комисията е предназначен като декларация за политиката на ЕС и все още трябва да бъде официално одобрен от Колегията на членовете на Комисията.

„В новите отношения със Съединените щати това, което беше важно за нас, е, че ние не седим пасивно ... и не чакаме администрацията на САЩ да протегне ръка“, каза висшият служител на Комисията. „Както знаете, за САЩ времето е деликатно. Много от съветниците не могат да се свържат с нас, докато изборите не бъдат сертифицирани, те са много предпазливи. "

Втори висш служител заяви, че ЕС иска да изясни намерението си да бъде равноправен партньор със собствените си цели.

„Превъзходството на САЩ над света вече не е даденост“, каза вторият официален представител. „Все още е най-мощната нация в света, но има силни конкуренти.
„Съединените щати несъмнено са най-важният партньор, който Европейският съюз има в международната сфера и са съюзник“, каза вторият официален представител. „Много неща се промениха. САЩ се промениха. Ние сме се променили. Светът се промени. Но този факт не се променя."

Длъжностното лице добави: „Европейският съюз и САЩ заедно представляват много мощен актьор в света. Ако обединим усилията си, можем да променим нещата. Можем да направим нещата по-добри."

Източник: БГНЕС

Сподели:
Как Украйна унищожи  радарната система за  5 милиона долара в Крим?

Как Украйна унищожи радарната система за 5 милиона долара в Крим?

„Подлет“ е предназначена за предоставяне на целеуказания за зенитно-ракетните комплекси С-300 и С-400

NYT: Русия нанася удари по критично важни подстанции, свързани с украинските АЕЦ,  има риск от катастрофа

NYT: Русия нанася удари по критично важни подстанции, свързани с украинските АЕЦ, има риск от катастрофа

„Загубата на функцията за охлаждане в един или няколко реактора неизбежно ще доведе до разтапяне на ядреното гориво и мащабно радиоактивно изпускане“, предупреждава Greenpeac

Мицкоски: Преговорната рамка с ЕС е катастрофа за  Северна Македония

Мицкоски: Преговорната рамка с ЕС е катастрофа за Северна Македония

Министър-председателят на страната заяви, че не знае кой може да му гарантира, че "няма да има повече блокади"