Посолството на Руската федерация в София публикува на страницата си във Фейсбук критична позиция към американските дипломати в България. Виртуалният словесен дуел бе предизвикан от изказване на Джесика Ким, която е съветник в посолството на САЩ у нас по въпросите, свързани с върховенството на закона. Вчера тя участва в дискусия, организирана от Атлантическия клуб на Соломон Паси, в която посочи българските власти като отговорни за корупцията, която класифицира като "дългогодишна ендемия".
Тази реакция на американците е предизвикала днешната руска позиция, в която САЩ са обявени за лицемери, правейки намек, че и те имат вина за корупцията в България.
Вижте пълния текст на позицията на руските дипломати:
Обърнахме внимание на скорошното изказване на колеги от Посолството на САЩ в България за неспособността и липсата на политическата воля на българските власти да се справят с корупцията в страната.
Коректността и уместността на острите бележки във връзка с чувствителни за българското общество въпроси, особено в навечерието на парламентарните избори, предизвиква големи съмнения. Смятаме, че подобни менторски изявления, както винаги без конкретни доказателства, де факто хвърлят сянка както върху политически дейци, така и на функционерите на правосъдната система на Република България.
Въпросът на корупцията във висшите ешелони на властта все още съществува дори в «най-демократичните» страни по света (няма да си спомняме, например, за някои сюжети от «украинското досие» на действащото ръководство на САЩ). Мирише на лицемерие, нали така?
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,