24 Ноември, 2024

Учени откриха как се образува органична материя около млади звезди

Учени откриха как се образува органична материя около млади звезди

Снимката е илюстративна

Два фактора: натрупването на прах и лед в диска около звездата и облъчването със звездна светлина

Международен екип от изследователи, ръководен от Университета в Берн, обясни образуването на органични макромолекули в дискове от газ и прах около млади звезди. Резултатите от изследването са публикувани в списание Nature Astronomy.

Органичните макромолекули, които са градивните елементи на живота, играят ключова роля в осигуряването на благоприятни условия за живот. Планетолозите предполагат, че тези макромолекули произхождат от хондритни метеорити, от които постепенно се е образувала Земята. Но механизмът на образуването на органични молекули в тях остава неизвестен.

Изследователите разработиха модел, който включва два ключови процеса: натрупването на прах и лед в праховия диск около младата звезда и облъчването на леда от звездна светлина. Оказа се, че облъчването може да доведе до образуването на сложни молекули с размерите на стотици атоми - повечето от тези атоми са въглеродни.

Макромолекулите може да се образуват в "капани за прах", изложени на интензивна звездна светлина. Тези капани са зони в праховия диск, където се натрупват прах и лед под въздействието на различни фактори. Моделът, създаден, за да тества тази хипотеза, показа, че при подходящи условия макромолекулите в такива области може да се образуват само за няколко десетилетия.

В бъдеще изследователите планират да проучат как различните видове прахоуловители реагират на радиация и движещи се потоци прах, което ще помогне да се определи вероятността за живот около различни видове екзопланети и звезди. /БГНЕС

Сподели:

Учени: Пиенето в млада възраст уврежда дълготрайно мозъка

Проведен е експеримент с прекомерни количества алкохол при мишки, като е симулирана човешката склонност към препиване през уикендите.

Земята е имала пръстени като Сатурн?

Учени смятат, че тази хипотеза не е съвсем невъзможна

Глобалното затопляне променя цялата флора и фауна в Егейско и в Йонийско море

Почти изчезнаха мидите, които се събират в плитки места, на дълбочина от 5 метра