25 Ноември, 2024

Премиерът Бойко Борисов поиска извънредно положение

Премиерът Бойко Борисов поиска извънредно положение

Бойко Борисов

Вече тези, които не си бяха въвели мерките, които България въведе още на 28 февруари и тогава ми се смяха, започнаха да го правят. Ние сме въвели едни мерки, които обаче не се спазват. Днес са ни избягали 14 души. Това налага да въведем извънредно положение във връзка с този вирус. Това дава възможност да се затварят училища, детски градини, университети, спортни събития.

Това заяви премиерът Бойко Борисов след свиканото тази вечер извънредно заседание на Министерския съвет съвместно с Националния оперативен щаб с цел координиране, организиране на действията на компетентните държавни органи във връзка с обявената от Световната здравна организация спешност за общественото здраве от международно значение по отношение на заболяването COVID-19.

Борисов изрази очаквания, че парламентът ще подкрепи предложението на кабинета. Забраняват се пътуванията от България към други държави. Ако ситуацията се запази, може да се очакват финансови загуби в размер на 3 млрд. лв., каза премиерът.

Размерите на щетите в световната икономика ще надминат в пъти загубите от икономическата криза от 2008 г. Бюджетите не се пълнят. Потреблението пада рязко, каза Борисов.

Предвижда се клинична пътека за коронавируса, за да знаят лекарите какви възнаграждения ще получат за труда си.

Студенти по медицина от последен курс също ще се включат в борбата с коронавируса срещу заплащане.

Предвижда се нощни клубове и барове да затворят, за да се предотврати разпространението.

Сега е моментът да покажем дали сме патриоти, дали сме солидарни, допълни Борисов.

Щабът представи доклад за мерките, предприети от страните членки на ЕС като подробно бе посочена заболеваемостта и последиците от нея във всичките й аспекти.

По време на извънредното заседание бе отбелязано, че в България болничните легла са общо 53 173 броя, като от тях 2063 са за интензивно лечение. Осигуреността с болнични легла в страната ни е над средната за Европейския съюз – у нас тя е 759.6 на всеки 100 000 души, а в ЕС - 504.3 на 100 000 души. За сравнение – по този показател Германия заема първо място в ЕС - с 800.2 легла на 100 000 души от населението, а в Швеция осигуреността е най-ниска - 222.5 на сто хил.

България е на първо място в целия Европейски съюз по осигуреност с легла за активно лечение - 616.8 на всеки сто хиляди от населението, след нас се нарежда Германия - с 601.5 на сто хил., като средната стойност за ЕС по този показател е 372.2 на сто хил, бе посочено от Националния оперативен щаб в хода на извънредното заседание.

У нас има общо 21 клиники за интензивно лечение, от които 20 са клиники по анестезиология, реанимация и интензивно лечение. Отделенията за интензивно лечение в страната са 277, от които 177 са отделения за анестезиология и интензивно лечение.

В момента премиерът Борисов, министрите и Националният оперативен щаб обсъждат налагащите се у нас по-строги мерки за справяне с COVID-19.

По-рано днес стана ясно, че случаите на коронавирус у нас са 23, един от тях е на починалата в "Пирогов“ 66-годишна жена.
Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.