Певицата Лили Иванова и още осем творци ще получат пожизнени държавни парични награди за изключителни постижения и цялостен принос в областта на културата. Решението си от днес Министерският съвет ще предложи за гласуване в Народното събрание, съобщи пресслужбата на кабинета.
Предложението е внесено от министъра на културата Боил Банов на основание на членове от Закона за награждаване на лица за особени заслуги към българската държава и нацията. Другите наградени са проф. Анатоли Кръстев - музикант и педагог, Анжел Вагенщайн - режисьор и сценарист, Андрей Дреников - композитор и музикант, Георги Дюлгеров - режисьор и сценарист, Иван Стайков - музикант и поет, Иван Иванов - поет, Христо Ганев - режисьор и сценарист.
Правителството предлага на президента Румен Радев да издаде указ за награждаване на музиканта Кирил Маричков с орден "Стара планина" - първа степен, за изключително големите му заслуги към развитието на българската култура и изкуство.
"Маричков не само допринася за развитието и популяризирането на българската музика, но и за формирането на вкусовете, ценностите и стандартите на няколко поколения българи. Авторските композиции и вечните рок хитове на Кирил Маричков и неговите групи са безспорни образци в съвременната ни рок музика, спечелили признанието на публиката и превърнали се във вдъхновение за младите български музиканти", се отбелязва още в съобщението на правителствената пресслужба.
Освен като изпълнител, музикант и композитор Кирил Маричков е познат и с активната си обществена дейност и ярко изявена гражданска позиция.
Още от Арт Фактор
ТВ легенда Ричард Чембърлейн напусна този свят на 90 години
Актьорът е издъхнал вследствие на усложнения от прекаран по-рано инсулт
Българските учени – в униформата на съветски автореферат
Кой е незаобиколимият жанр на родната наука и кога българската академична система най-после ще се приведе в реално съответствие с утвърдените и доказали се международни стандарти
Тайната на Тацит: Древен ръкопис разкрива нова следа за разпъването на Иисус
Докато сведения за живота и смъртта на Исус са познати от трудовете на Йосиф Флавий, текстовете в "Аналите" дават допълнителни и независими детайли, които потвърждават историчността на библейските събития