След блокажа на Народното събрание и осемте неуспешни опита да бъде избран председател на парламента, гражданската инициатива „Правосъдие за всеки“ излезе с нарочна Декларация.
В нея организацията предупреждават, че политическата криза вече прераства в конституционна и това може да помете парламентаризма у нас.
Според инициативата народните избраници се упражняват в предизборна реторика, правят тънки политически сметки и се стараят да се харесат на твърдите си електорати, вместо да работят за държавата.
От "Правосъдие за всеки" посочват още, че се демонстрира пълно безхаберие към интересите на гражданите и базовите принципи на държавността.
Политиците бавно, но сигурно унищожават малкото останало доверие в институциите и пряко застрашават устоите на парламентарната република. Също така има риск да се предизвика и конституционна криза.
Вижте пълния текст на Декларацията:
Политическата криза прераства в конституционна и може да помете парламентаризма!
В парламентарната република три седмици не могат да изберат председател на Народното събрание, за да започне работа. На осем „първи заседания“ и с различни кворуми, което е недопустимо в хипотезата на непрекъсваемост на заседанието до избора на председател, народните представители се упражняват в предизборна реторика, правят тънки политически сметки и се стараят да се харесат на твърдите си електорати, вместо да работят за държавата. Четвърти пореден парламент се спъва в първия си важен избор, „спира часовника“ и го проточва с дни, но за пръв път ситуацията изглежда патова и при оформените от партиите политически червени линии и „санитарни кордони“ не се вижда изход, с който да стартира същинската дейност на парламента и да се направи поне опит за избор на редовно правителство.
В резултат на това пълно безхаберие към интересите на гражданите и базовите принципи на държавността политиците бавно, но сигурно унищожават малкото останало доверие в институциите и пряко застрашават устоите на парламентарната република. Има риск да предизвикат и конституционна криза, доколкото не може да се стигне и до нови избори без работещ парламент!
Ние разбираме, че големият залог, довел до това безобразие, е опитът да се запази влиянието на „ДПС-Ново начало“ и ПП ГЕРБ в Съдебната власт, като се осигури безпроблемен избор през януари на Борислав Сарафов за главен прокурор, оставането на Георги Чолаков на поста председател на Върховния административен съд, както и максимално дълго удължаване живота на настоящия тотално компрометиран и политически зависим състав на Висшия съдебен съвет (ВСС) с отдавна изтекъл мандат. Това е голямата цел на Делян Пеевски и партньора му в подялбата на порциите на властта Бойко Борисов. НЕ РАЗБИРАМЕ обаче защо демократичните партии, които все още не са попаднали в плен на „Новото начало“, волно или неволно обслужват тази опасна игра с парламентарната демокрация и чертаят непристъпни линии, отвъд които изборът на председател на Народното събрание става практически невъзможен!?
Извън гласовете на ГЕРБ и „ДПС-Ново начало“ в парламента има 141 депутати, които могат да изолират тези две партии на десетгодишното статукво и да приемат нужните закони, за да прекратят процедурата за избор на главен прокурор, да отменят противоконституционния избор на Георги Чолаков за и.ф. председател на ВАС – Съдът на властта, както и да изберат състава на новата антикорупционна комисия. Тези 141 народни представители не могат досега да проведат единно гласуване за председател на 51-вото Народно събрание, което е недопустимо от всяка гледна точка!
Поредният опит ще бъде идната сряда. Тогава ще се разбере дали и БСП ще премине в отбора на Момчето, сменяйки своя кандидат – конституционалистът Наталия Киселова, с удобния на ПП ГЕРБ и „ДПС-Ново начало“ стар апаратчик и виден бизнесмен Петър Кънев.
Подобен избор би обрекъл на неуспех всякакви опити за защита на Съдебната власт от пълно овладяване! От друга страна, ако и тогава парламентът остане без председател, то и бюджетът за 2025 г., а оттам и възможният прием на България в еврозоната догодина ще бъдат пряко застрашени. Оттук до конституционната криза крачката ще бъде само една и то не голяма!
Ето защо призоваваме народните представители извън групата на Пеевски да надмогнат своите тясно партийни цели, страхове и зависимости и да се обединят около кандидатурата на доц. Наталия Киселова за председател от издигнатите вече кандидатури. Нейната експертиза и публично заявени позиции в най-голяма степен биха били полезни за излизане от настоящата тежка ситуация. Следва да се има предвид, че тя е безпартийна и е гражданска квота в групата на БСП, тоест няма как така да се оформи политическо мнозинство за избор на правителство в това Народно събрание. Веднага след този избор следва да изберете омбудсман – не партийна и граждански авторитетна личност, която да попълни списъка в „домовата книга“, така че да има алтернативен избор за служебен премиер и да не се смесват повече двете длъжности.
Това е последният шанс преди да честитим избора на Борислав Сарафов за главен прокурор още тази година и преди да се срути безвъзвратно парламентаризмът в очите и на малкото останали граждани, които още съвестно и с надежда упражняват своето право на вот. Помислете добре!
Още от Улицата
Поради ремонтни дейности на ЕСО са възможни прекъсвания на тока в община Белоградчик
Реконструкцията ще се осъществи в периода 16-19 декември 2024 г.
София пред колапс заради критичното състояние на столична "Топлофикация"
Съветниците поставят конкретни въпроси към ръководството на топлинното дружество, на които очакват отговор и решения на проблемите по време на извънредното заседание
Българин поиска Всеобщата декларацията за правата на човека да защитава от проклятие душата
Ваклуш Толев апелира в декларацията да се включи клауза за забрана на анатемата, ползвана в религии и на думата „враг“, употребявана в социалните отношения