24 Ноември, 2024

Проф. Кантарджиев: В петък ще има яснота влязъл ли е "Омикрон" у нас

Проф. Кантарджиев: В петък ще има яснота влязъл ли е "Омикрон" у нас

проф. Тодор Кантарджиев

В петък излиза първата група съмнителни за варианта на коронавирус "Омикрон" проби в нашата страна. Това са проби на хора, върнали се от чужбина, които са дали на първия скринингов тест с PCR насока, че може да е "Омикрон". Това разкри в ефира на БНР проф. Тодор Кантарджиев.

"Това е нещо, което казах преди две годни, че еволюцията на вируса върви по-малко да хронифицира, да не убива. Това се наблюдава в Делта варианта, чакаме до една седмица, вчера това го е казал д-р Фалучи от САЩ, да разберем до каква степен ваксините ни защитават от новия вариант. Трябва да сме бдителни, да не забравяме маските и отстоянията."

"Промените в шипчестия (spike) протеин, с който вирусът се залавя за човешките клетки. Ако при варианта Делта има 9 мутации, то при Омикрон те са 37. При един много задълбочен генетичен анализ следва, че т.нар. "епитопи" на Т-клетките, лимфоцитите, които са отговорни за клетъчния имунитет, ако има промени в 108 епитопа, в 8% при Делта варианта, при Омикрон те са 27%. И броят клетъчни епитопи, които са различни от досегашните, са 348.

Британски учени: Вариантът Омикрон може да се разпространява много по-лесно от Делта
С броя на епитопите за B-клетките, тези, които са отговорни за антителата, са променени с 30% при Омикрона, докато при Делтата – само 11%.

Вероятните ефекти са, че ще се намалят вирус неутрализиращите свойства на серумите на прекаралите заболяването и донякъде на ваксинираните, тъй като се увеличава свързването с човешките рецептори – този вариант става по-инфекциозен, по-виролентен, по-лесно се предава."

"Броят на случаите на болните от Covid-19 на ежедневна база намалява – това е една хубава тенденция. Ако в следващата седмица стигнем до 2000 на ден, което пак е много, ще сме по-спокойни по време на празниците за Коледа и Нова година.

Новите случаи на коронавирус у нас са 2299, положителните проби са 8%
Проблемът у нас е многото болни в болниците, които преумориха и съсипаха лекарите. На едно от първите места сме по бройката в интензивни отделения на Covid болни. Пак имаме по над 100 починали ежедневно, което е ужасно, затова не мога да споделя бодряческите изказвания на Министерство на здравеопазването.

Добре е, че по 15-20 хил. души на ден се ваксинират и че над 100 хил. вече получиха и третата доза. В София например имаме над 44-45% имунизационно покритие. Но не можем да кажем, че вълната не е заплаха."

"Ако имаме вълна, тя ще бъде по-късно. Обикновено в годините преди коронавируса Центърът доказваше първите случаи ноември месец, декември епидемично разпространение и януари беше пикът. Сега, ако дойде в нашата страна, вълната ще бъде много по-малка, но ще бъде някъде февруари.

Мислим, че ще дойде вълната, защото миналата година нямаше разпространение на грип и груповият имунитет на обществото към грипните вируси относително е намалял.

Клиницистите знаят добре разликата в клиничната картина между Covid-19 и грип

Covid започва постепенно, няколко дни се развива заболяването и постепенно се засяга целият организъм – с високата температура, главоболието и започналата кашлица, което може да се предотврати, когато се лекува първото огнище в носоглътката.

При грипа имаме в рамките на часове болки в мускулите, сухота и болка в гърлото."
Сподели:

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним

София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради

Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи

Претърсват дома на Киро Японеца