24 Ноември, 2024

Проф. Андрю Коутс: Хората ще се върнат на Луната, Марс все още е висока цел

Проф. Андрю Коутс: Хората ще се върнат на Луната, Марс все още е висока цел

Когато над хоризонта изгрява... Земята, снимка: NASA

„Искаме да отидем на Марс, особено с роботи"

От стъпването на Луната минаха 50 години, а човечеството още не е стъпило на друга планета - причината е, че отвеждането на хора на други планети е наистина трудно, заяви пред Нова ТВ проф. Андрю Коутс, един от големите съвременни умове на физиката.

Той има значителен принос към някои от ключовите минали мисии за опознаване на Слънчевата система.

"Трябва да вземете не само човека, но и животоподдържащо оборудване – кислород, храна и вода – достатъчно, за да могат да оцелеят в пътуването. Трябва да можете да ги върнете безопасно. Така че е трудно. Но със сигурност един ден хората ще се върнат на Луната. Има планове в САЩ програмата „Артемида” да се върне, мисля около 2026 г. Китай говори за изследване на Луната с хора. Това ще е около 2030 г. Междувременно можем да правим по-рентабилни проучвания с роботи.” - коментира проф. Коутс.

„Искаме да отидем на Марс, особено с роботи, за да видим дали някога е имало живот там. Марс е едно от местата в Слънчевата система, където е възможно да е съществувал живот. Преди 3,8 милиарда години Марс е било много различно място и животът може да е започнал там, приблизително по същото време, когато е започнал на Земята. Засега човешките изследвания се извършват в ниска околоземна орбита, с МКС, и потенциално на Луната. Марс все още е висока цел.” - отбелязва проф. Коутс.

Според него живот може да има на една от луните на Юпитер, наречена Европа, която има ледена обвивка. Под повърхността ѝ има течен океан, в който условията изглежда са подходящи за прости форми на живот.

„Спътникът Ганимед също има собствено магнитно поле - нещо като мини Земя е в системата на Юпитер. При Енцелад, който обикаля около Сатурн, има течен воден океан.” - разказва проф. Коутс.  

Сподели:

Учени: Пиенето в млада възраст уврежда дълготрайно мозъка

Проведен е експеримент с прекомерни количества алкохол при мишки, като е симулирана човешката склонност към препиване през уикендите.

Земята е имала пръстени като Сатурн?

Учени смятат, че тази хипотеза не е съвсем невъзможна

Глобалното затопляне променя цялата флора и фауна в Егейско и в Йонийско море

Почти изчезнаха мидите, които се събират в плитки места, на дълбочина от 5 метра