„Общото в протестите у нас, в Ливан и в Беларус е това, че те са свързани с президентските избори в САЩ. Всичко минава през призмата на надпреварата, която е своеобразен апогей на голямата битка между финансовия капитал, или неолиберализма. В момента неолиберализмът във всичките му измерения се опитва да разрушава, а не да съгражда“. Това каза пред БНР проф. Нина Дюлгерова.
По думите ѝ всичко, което се прави в контекста на протестите, е битка срещу държавността.
„Проблем е, че протестите у нас минават под формулата на една фраза „стани да седна“. Реално погледнато и в Беларус, и в България върви битка за държавността на тези, които са законно избрани… На протестите слушаме различни изказвания, но се оказва, че 98%, които живеят в България, нямат достъп до медии или не ги пускат. Налице е медийна и политическа ситуация с отсъствие на наказателни възможности за протестиращите, каквото не знам дали има другаде в света“.
Според проф. Дюлгерова на фона на много малкия процент протестиращи има огромен процент общество, което не е съгласно, а „основната задача на държавата е да защитава обществото, а не отделните хора“.
„Протестите утвърждават позициите на Бойко Борисов“, допълни тя.
Проф. Дюлгерова посочи още: „Протестите и държавата са ключовите думи, които характеризират глобалния процес. В САЩ протестите са срещу държавността, в Беларус също. В Ливан е налице част от геополитическия вектор, който разделя Изтока и Запада. Това, което се случва в Ливан, е еманация на процесите, натрупани през десетилетията. Там е реалната революция, не в България, не в Беларус“.
Проф. Дюлгерова подчерта, че България, Беларус и Ливан са три ключови зони в света, „защото всяка една от държавите е свързана с ключово значение за територията, в която е разположена“.
„В следващите месеци в Ливан ще има сериозни преструктурирания на системата, „Хизбула“ вероятно ще трябва да отстъпи, това ще резонира в отношенията с Иран, със Сирия. В България ще се случат предсказуемите парламентарни избори през март. В Беларус нещата се решават извън страната – в Русия, в Полша, в ЕС“.
Проф. Нина Дюлгерова
Реалната революция не е в България, не и в Беларус, тя е в Ливан
Фактор Фактор
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов