Окръжната прокуратура във Варна е поискала съдът да прекрати дейността на две паравоенни организации - БНД "Шипка" и БНС "Васил Левски". В официално съобщение на държавното обвинение, цитирано от "Сега", и двете дружества се управляват от едни и същи три лица - Д.С., на 62 г., В.Р., на 65 г., и И.Л., на 30 г. За съмнителна им дейност алармират отдавна правозащитници.
Председател на Българско национално движение "Шипка" според регистъра е Дико Соколов. Той, заедно с Владимир Русев и Иво Лазов са в Управителния съвет на Български войнски съюз "Васил Левски". И двете сдружения са със седалища във Варна, на един и същи адрес.
Прокуратурата сега обяснява, че зад опитите да се повдига българският дух в публикации на електронните им страници, както и в профилите им в социалните мрежи, е установено нарушение на Конституцията, според която се "забраняват организации, чиято дейност е насочена срещу суверенитета, териториалната цялост на страната и единството на нацията, към разпалване на расова, национална, етническа или религиозна вражда, към нарушаване на правата и свободите на гражданите, както и организации, които създават тайни или военизирани структури, или се стремят да постигнат целите си чрез насилие".
Според устава на двете организации те трябва да се занимават с развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, здравеопазването, образованието и т.н.
Двете организации са използвали социални мрежи и електронни сайтове, за да достигат до съмишленици и чрез различни публикации са успявали да привличат симпатизанти към идеите си, обяснява държавното обвинение.
В хода на проверката на дейността на сдруженията прокурорите са открили текстове, в които се насажда омраза на верски и етнически признак, както и призиви за саморазправа с чужди граждани, представители на определени етноси и религии. Събрани са данни за това, че сдруженията са организирали своеобразни обучения за придобиване на определени бойни умения на свои симпатизанти. Установено е също, че са правени организирани посещения на границата с Турция, за да бъдат ловени нелегални мигранти. Няма данни за постигнати резултати вследствие на тези граждански патрули, уточнява прокуратурата.
Освен това управителите на двете сдружения са поддържали контакти с представители на фракции от Федерална Република Германия и по-конкретно с лица, известни с крайнодесните си убеждения, посочва прокуратурата.
Предстои Окръжният съд във Варна да насрочи дело за разглеждане на исковите молби.
Наскоро прокуратурата сложи точка на проверката, която вървеше за извършени престъпления срещу републиката от "Шипка". Прокурорите приеха, че няма данни за извършено престъпление.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес