27 Април, 2025

Прокуратурата умува да разследва ли последния скандал в 50-я парламент

Прокуратурата умува да разследва ли последния скандал в 50-я парламент

снимка: БГНЕС

ПП-ДБ посочват поне 9 престъпления на депутатите от "Възраждане" и ИТН

Софийската градска прокуратура не отговори на въпросите на "Сега" дали е започнала проверка по сигнала на Лена Бориславова и Явор Божанков от ПП-ДБ срещу депутатите от ИТН и "Възраждане", които предизвикаха огромен скандал в НС и провалиха последното парламентарно заседание, преди 50-ият парламент да излезе в предизборна ваканция. Питанията до държавното обвинение бяха изпратени на 2 октомври, четвъртък, и от от пресслужбата му потвърдиха, че са получени. Отговори обаче така и не дойдоха.

Ден по-рано ПП-ДБ сезираха прокуратурата, след като на 26 септември хората от ИТН и "Възраждане" окупираха парламентарната трибуна и попречиха на законодателната дейност. По план народните представители трябваше да приемат обновената Пътната карта за климатична неутралност - документ, който е условие да получим европейското финансиране по линия на Плана за възстановяване и устойчивост. Картата съдържа етапите, по които трябва да бъдат затворени тецовете, работещи на въглища. Освен това трябваше да се разгледат и промените в Закона за адвокатурата, на които президентът Румен Радев наложи вето.

В сигнала си до държавното обвинение, с който "Сега" се запозна, ПП-ДБ разказват как "Възраждане" и ИТН са провалили заседанието, като не са позволили на други депутати да се доближат до трибуната и дори са изключили звука на микрофона на председателското място и са осуетили изказвания от място. Важните законопроекти и работата на парламента бяха "саботирани чрез сила, включително чрез повреждане на оборудване на НС, включително изтръгване на кабели и други действия, грубо нарушаващи правилника и правовия ред в Република България", пише в сигнала. И се допълва, че са били нарушени политическите им права на депутати, гарантирани от Конституцията.

"Проявата на представителите на ПГ "Възраждане" и ПГ на ИТН бе арогантна и дръзка, недопустима и немислима за парламентарна институция", обобщават ПП-ДБ в сигнала. "Случилото се е успешен опит да се попречи на провеждането на заседание на НС. Това обезсмисля представителната демокрация и де факто налага силово решение на малцинството в зала над мнозинството с всички произтичащи последици за гражданите и държавата", сочат подателите на сигнала и припомнят, че поведението на народните представители от "Възраждане" не е единичен случай, а устойчиво противоправно и противоконституционно поведение. Цитира се и статус на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов, че партията му "буквално се бори физически срещу закононарушителите от тройната коалиция ППДБ-ДПС-ГЕРБ за запазването на българската енергетика от закриване". "Това твърдение (...) недвусмислено показва, че "физическата" саморазправа се възприема, толерира и прилага като метод за налагане на дневен ред, приемане или отхвърляне на законодателство и промяна на законово и конституционно регламентираните процедури", пишат още Божанков и Бориславова.

Те откриват поне 6 престъпления на депутатите от "Възраждане" и ИТН. Първото е принуда - обграждайки трибуната на НС, докато други народни представители се опитват да се изкажат, като ги дърпат и блъскат. Друга възможност, която се изтъква в сигнала, е действията на двете парламентарни групи да са принуда на орган на властта, каквито са депутатите. Според ПП-ДБ прокуратурата може да разсъждава и в посока, че като подбудител на принудата, осъществена от групата депутати, Костадинов също носи отговорност.

Те смятат и че действията на "Възраждане", както и цялостното им политическо поведение са разстроили дейността на парламента, което пък може да се разглежда като тероризъм. Откриват и образуване, ръководене и членуване в организирана престъпна група, тъй като от изявленията на "Възраждане" и ИТН можело да се направи извод, че действията им са в изпълнение на ясно формулирано решение на групата.

Проповядване на антидемократична идеология е следващото "подсказване" на ПП-ДБ за какво може да се хване прокуратурата. 

В сигнала на депутатите има и подточка "други престъпления", където се предполага, че колегите им от ИТН и "Възраждане" може да бъда преследвани за хулиганство, както и за опетняване на герба и знамето. "Повреждането/изваждането от строя на озвучителната апаратура и оборудване в пленарната зала на НС разкрива признаците на състав на повреждане или унищожаване на чужди вещи". "Като се има предвид, че повреденото имущество се явява обществено по смисъла на НК, а целта, с която са извършени описаните деяния, видимо бе да се попречи на дейността на съответните държавни органи, т.е. да се създадат затруднения за властта, то възниква въпрос дали е осъществен състав на диверсия или опит към такова престъпление", заключва се в сигнала и се настоява да бъде образувано разследване и ако се установят доказателства, да бъде потърсена отговорност на виновните лица.
Сподели:

Коментари (0)

Иван Демерджиев отговори на обвинението: Изстрелът ще рикошира върху министъра на Пеевски

Иван Демерджиев отговори на обвинението: Изстрелът ще рикошира върху министъра на Пеевски

Иван Демерджиев проговори след обвинението

Столичната прокуратура повдигна обвинение срещу бившия вътрешен министър Иван Демерджиев

Столичната прокуратура повдигна обвинение срещу бившия вътрешен министър Иван Демерджиев

Наблюдаващият прокурор е стигнал до извода, че съществуват основания да се смята, че е извършено престъплението безстопанственост в особено големи размери - близо 1 млн. и половина лева

Глобиха с 1 млн. лв. предприятия за намерено краве мляко в сирене, етикетирано като "овче"

Глобиха с 1 млн. лв. предприятия за намерено краве мляко в сирене, етикетирано като "овче"

Глобата, която е 0,3% от оборота на тези фирми, е наложена след публикации на Българското национално радио и на сдружението "За достъпна и качествена храна"