24 Ноември, 2024

Прокурорската колегия на ВСС: Лозан Панов отправя обидни и манипулативни твърдения за главния прокурор

Прокурорската колегия на ВСС: Лозан Панов отправя обидни и манипулативни твърдения за главния прокурор

Снимка: БГНЕС

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет единодушно с 8 гласа „За“ и нито един глас „Против“ прие Декларация по повод изявление на Лозан Панов – председател на Върховния касационен съд, с което е накърнен принципа за независимостта на съдебната власт. Това съобщиха от пресцентъра на ВСС.

Прокурорската колегия призова председателя на ВКС да се въздържа от изявления, които отразяват по манипулиран начин действията на прокуратурата и да спазва стандартите за независимост на съдебната власт, приети от Съдийската колегия преди година и половина.

Повод за нея е коментарът, който Панов прави пред „Дневник“,

на искането на главния прокурор Иван Гешев до Конституционния съд за тълкуване на чл. 103 от основния закон. В интервюто си той казва следното: „Питането на главния прокурор до Конституционния съд относно това що е държавна измяна от президент е предупреждение по един, извинете ме за израза, „мутренски начин“ не само за президента, но и към всички, които биха въвели тази тема в публичността“, коментира lex.bg.

Когато днес колегията стигна до одобряването на текста от декларацията, Гешев заяви, че напуска заседанието, защото не е редно да участва в гласуването. Все пак направи и кратък коментар. Според главния прокурор интервюто на Панов е „политическа реч, което не е колегиално към широк кръг магистрати, в частност съдии, които са с безупречна репутация“. „Основната дейност на г-н Панов е изнасяне на политически речи, явно се готви за политическа кариера. Единственото, което върши е политическа реторика. Той не участва в решаването на проблеми, които стоят пред магистратите“, заяви още Гешев.

Самата декларация е за „накърняване принципа на независимост на съдебната власт“

В нея ПК на ВСС казва, че се противопоставя на всяко действие, което поставя под съмнение и натиск магистратите и че това е недопустим опит за въздействие от вътрешни и външни фактори. Кадровиците заявяват още, че са в недоумение от определението, което се дава на искането на Гешев до КС.

Според тях „направената препратка към 90-те години е некоректна, неправилна и грубо уронваща независимостта на съдебната власт, законосъобразното упражняване на правомощията не само от главния прокурор, но и от всеки друг държавен орган е въпрос на оперативна самостоятелност“.

Нататък кадровивците казват, че изявлението на Панов съдържа „обидни и манипулативни твърдения за действията на главния прокурор“.

„От гледна точка на житейската практика сме свидетели на подобни изказвания от страна на обвиняеми и подсъдими лица, които търпят негативи в резултат на действията на Прокуратурата. Абсолютно недопустими са направените твърдения за председател на върховен съд, който би следвало да е гарант за върховенството на закона в Република България. Неговите внушения поставят под съмнение и уронват авторитета на Прокуратурата на Република България, като дават повод на лица, засегнати от нейните действия, да изразяват аналогични мнения в публичното пространство“, се казва още в декларацията.

Опровержението на Панов

Председателят на Върховния касационен съд пък в специална позиция отрече да са пристигали данни от САЩ с поверителна информация за съдията от Специализирания съд Антон Миталов.

На 5 февруари държавният секретар на САЩ Майкъл Помпео издаде забрана Миталов и семейството му да влизат в щатите, тъй като бил замесен в сериозна корупция. Изявлението дойде само ден, след като посланикът на САЩ в България Херо Мустафа каза, че имат намерение да предприемат „мерки със зъби в борбата с корупцията“.

След това срещу съдия Миталов започна дисциплинарно производство, но така и не стана ясно в каква корупция е замесен, тъй като срещу него няма образувани дела, нито беше изнесена информация за постъпвали сигнали. Името на Миталов стана известно единствено покрай казуса с шефа на движение „Русофили“ Николай Малинов, който беше обвинен в шпионаж. Въпреки това, миналата година Миталов пусна Малинов да пътува до Москва, а главният прокурор тогава Сотир Цацаров поиска проверка на магистрата, тъй като според НПК, в досъдебното производство обвиняемият първо иска отмяна на забрана или разрешение от наблюдаващия прокурор и едва, ако той откаже, може да обжалва пред съда. В случая пък Миталов не само се произнесъл, без да има становище на прокуратурата, ами и разрешил на Малинов да пътува само за конкретни дати, а не отменил изцяло забраната, каквото всъщност е искал обвиняемият.

След това Инспекторатът съобщи, че е извършил проучване и е дал становище, че няма основание за образуване на проверка по случая, тъй като не са установени нарушения по образуването, движението и приключването на делото срещу Малинов.

Пред „Свободна Европа“ вчера Боян Магдалинчев каза, че Висшият съдебен съвет е получил през март писмо от Министерството на външните работи (МВнР) с поверителни данни от представители на Държавния департамент на САЩ по случая с Миталов.

„Получихме писмо от МВнР, то е с гриф „поверително“, поради което няма да разгласявам съдържанието му в тази посока. Тези материали са предоставени на вниманието на председателстващия Съдийската колегия Лозан Панов – това е писмо от срещи с представители на Държавния департамент“, каза Магдалинчев с уточнението, че данните са предадени и на дисциплинарния състав във ВСС, разглеждащ искането на правосъдния министър Данаил Кирилов за уволнението на Миталов.

Днес Лозан Панов заяви в официална позиция, че изнесеното от Магдалинчев не отговаря на истината. В нея се казва, че председателят на ВКС „категорично възразява срещу опитите на представляващия ВСС да манипулира общественото мнение и да създаде неверни внушения за съществуващи доказателства“.

Според Панов става дума само за копие от паметна бележка за проведена среща във външното министерство с посолството на САЩ, която се е състояла на 20 март.

„В т. нар. писмо с гриф „поверително“ от МВнР, по думите на представляващия ВСС г-н Боян Магдалинчев в интервюто му за „Свободна Европа“, само се обективира наличието на проведената среща, но не се съдържа информация, която да дава отговор на питането на Съдийската колегия на ВСС относно твърденията за корупционно поведение на съдия Андон Миталов“, посочва Панов и припомня, че е искал информация за твърдяното корупционно поведение на Миталов, както от прокуратурата, така и от антикорупционната комисия, но такава не е получил.

Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес