За последните години Русия, Турция и Иран станаха известни като гаранти на опитите за прекратяване на конфликта в Сирия, където конфликтът между режима на президента Башар Асад и редица други сили навлезе в осмата си година преди по-малко от месец, отбелязва "Ройтерс".
След като лидерите им - президентите Владимир Путин, Реджеп Тайип Ердоган и Хасан Рохани - се събраха в Сочи през ноември в търсене на изход от конфликта, няколко месеца по-късно тройната среща се премести в Анкара. Путин пристигна вчера в Анкара и на практика започна с Ердоган разговорите за бъдещето на Сирия в двустранен формат в очакване Рохани да се появи ден по-късно.
Трите държави, опитващи се да оформят дневния ред на бъдеща Сирия и да положат основите на бъдещото ѝ възстановяване (в което да имат роля), обаче имат разнопосочни интереси в страната. Същевременно в условия, в които няма решителна западна интервенция, те в голяма степен оформят съдбата на Сирия.
Според турски представители въпросът за бъдещата конституция на Сирия - за която се договориха участниците в свикания от "гарантите" конгрес в Сочи, ще бъде на дневен ред заедно с повишаването на сигурността в "зоните за деескалация". Последните бяха създадени като част от "модела от Астана" през 2017 г. (срещите, организирани от трите държави, бяха в казахстанската столица) и идеята беше да се прекрати огънят в конфликтните райони и там да могат да влязат мироопазващи сили.
Сега Путин, Ердоган и Рохани трябва да опитат да се договорят как да се намали напрежението или дори да се стигне до развръзка в онези точки на конфликта, които все още са горещи и се поддържат не без тяхно участие.
Още от Свят
Морски бури спряха част от фериботите в Гърция
Водно торнадо край Родос, преобрънати тирове заради силните ветрове, изкоренени дървета
Отново земетресение в района на Вранча - 4,1 по Рихтер
Трусът е регистриран в 07:16 ч. тази сутрин
FT: Русия вербува с измама стотици йеменски мъже за фронта в Украйна
Договорите на йеменските наемници се подписват чрез компания, свързана с хутите