Путин и Ким подписаха споразумение, Пхенян заяви подкрепа за агресията срещу Украйна
- 22:27, 19 Юни, 2024
Владимир Путин и Ким Чен Ун, снимка: EPA/BGNES
"Заедно срещу хегемонията на САЩ"
Русия и Северна Корея сключиха договор за "всеобхватно стратегическо партньорство", предаде БНР.
Припомняме, руският президент Владимир Путин е на посещение в Пхенян.
Според думите на Путин, двете страни са се договорили да бъдат "заедно срещу хегемонията на САЩ" и за "взаимна помощ" в случай, че някоя от страните е изправена пред "чужда агресия" - очевидно в предупреждение към Запада.
Руският автократ благодари на севернокорейския лидер Ким Чен Ун:
"Високо ценим вашата последователна и твърда подкрепа за руската политика, в това число и на украинското направление. Имам предвид нашата борба срещу натрапваната ни от десетилетия хегемонистична, империалистическа политика от САЩ и сателитите им по отношение на Руската федерация."
Ким нарече Путин "най-скъпия приятел" на Северна Корея, след като Путин призова ООН да преразгледа санкциите срещу Пхенян, вдъхновени по думите му от "САЩ и техните съюзници в Съвета за сигурност на ООН".
„Ще работим за задълбочаване на стратегическите си отношения с Русия и руските власти, независимо от сложната геополитическа ситуация. Изразяваме категоричната си подкрепа с руското праваителство и армия за специалната военна операция в Украйна." – заяви Ким Чен Ун, цитиран от БНТ.
Договорът между Путин и Ким засяга и "военнотехническото сътрудничество".
Северна Корея официално отрича да доставя на Русия оръжия за войната й срещу Украйна. Но според данни на Южна Корея срещата на двамата лидери през септември във Владивосток Пхенян е изпратил над 1000 контейнера военна помощ на Русия. А американското военно разузнаване смята, че Русия е получила около 3 милиона снаряда от Северна Корея.
Северна Корея получава хранителни стоки. Русия приема гастарбайтери от там, което резолюция на ООН всъщност забранява, но е важно за икономиката на Северна Корея, защото част от заплатите на тези хора отива в хазната. Но най-важното е, че Северна Корея получава достъп до сателитна и ракетна технология, коментира пред БНР изследователят на руската политика проф. Герхард Мангот от университета в Инсбрук.
Следете с Фактор
ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов ще откаже номинация за премиер, ако оглави НС
- 20:38, 23 Ноември, 2024
Мартин Димитров: Няма разцепление в ПП-ДБ - обяснихме, че ще гласуваме различно
- 20:12, 23 Ноември, 2024
Още от Свят
Орбан: На 12 декември вътрешните министри на ЕС ще подкрепят София и Букурещ за Шенген
Орбан отбеляза, че са проведени важни разговори с вътрешните министри на Австрия, България, Унгария и Румъния
САЩ остават ангажирани с „дипломатическо решение“ за кризата в Ливан
Лойд Остин потвърди ангажимента на САЩ за дипломатическа резолюция за Ливан
Байдън почете жертвите на Гладомора
„Посланието ми към украинския народ на този ден е ясно: Съединените щати почитат вашето минало и са с вас в настоящето“, увери Джо Байдън.