Търговските войни и сближаването с диктатори ще откъснат Америка от нейните съюзници и ще навредят на икономиката
България не трябва да повтаря стари исторически грешки, а да се утвърди като надежден съюзник на европейското НАТО и цяла Европа, казва пред Faktor.bg известният анализатор
Януш Бугайски е старши сътрудник във фондацията Джеймстаун във Вашингтон. Той е автор на 24 книги за Европа, Русия и трансатлантическите отношения, бил е водещ на телевизионни предавания на Балканите, експертен свидетел пред комисии на Конгреса на САЩ, изнасял е презентации в Европейския парламент и е коментатор за няколко медии в САЩ и Европа. Последните му книги са Pivotal Poland: Europe’s Rising Power (2025) and Failed State: A Guide to Russia’s Rupture (2022).
Интервю на Стойко Стоянов
- Г-н Бугайски, нарекохте Русия на Путин провалена държава, но вместо очаквания колапс на федерация, наблюдаваме нейния триумф на политическата сцена?
- Москва насочи ресурсите си към военната икономика, за да продължи инвазията в Украйна. Тази политика е несъстоятелна, тъй като финансовите резерви на Русия се изчерпват, а нейната армия е в процес на деградация – почти един милион войници са убити или ранени, а огромно количество оръжия са унищожени. Русия не успява да осъществи значими офанзивни действия и завзема територии единствено чрез унищожаване на малки градове и села. Държавната структура става все по-крехка заради изтощената икономика, разпадаща се инфраструктура и свиване на социалните услуги. В момента Путин разчита на Тръмп да спаси Русия от военен разгром и разпад, като спре военната помощ за Украйна и отмени икономическите санкции.
- Европейците не могат да си обяснят как само месец след завръщането на Тръмп в Белия дом американският президент размени местата на агресора и жертвата и легитимира международен престъпник като Владимир Путин?
- В измамните си опити да направи Америка "по-богата" и "по-велика", Тръмп унищожава силата и влиянието на страната в света. Лидерите на Републиканската партия са съучастници в разрушителното му поведение, защото се страхуват да не бъдат отстранени от електората на Тръмп. Търговските войни и сближаването с диктатори ще откъснат Америка от нейните съюзници и ще навредят на икономиката на САЩ. Ако тази политика продължи и стандартът на живот започне да се понижава, Америка ще се изправи пред огромни вътрешни социални и политически сътресения.
- Възможно ли е в момента да наблюдаваме своеобразна "огледална операция", при която руският фактор се използва срещу Пекин по начина, по който Никсън и Кисинджър действаха срещу Китай през 70-те години?
- Тръмп не е стратег, а сделкаджия , който действа импулсивно. Ако съветниците му вярват, че могат да откъснат Русия от Китай, то те не разбират амбициите и стратегиите на двете държави. Русия стана твърде зависима от Китай, за да се откъсне толкова лесно от него, докато Китай използва Русия, за да отвлече вниманието от собствената си експанзия и подкопаването на международния ред, основан на правила. Китай ще бъде най-големият печеливш от политиките на Тръмп, тъй като САЩ изоставят своите съюзници и много от тях може да потърсят по-близки отношения с Пекин.
- Беше ли предвидим този разрив в отношенията между САЩ и Европа, както и между Белия дом и Украйна? Какви са ефективните ходове за нормализиране на ситуацията?
- Някои вярваха, че Тръмп ще бъде твърд както с Русия, така и с Украйна, за да сложи край на войната. Разговорът му с Путин преди да се срещне със Зеленски обаче показва, че Москва му е предложила достатъчно изгодни бизнес-сделки, ако притисне Украйна да прекрати огъня без гаранции за сигурност. В тази необичайна, абсурдна ситуация Европа – не само ЕС, но и страни като Великобритания, Турция и Норвегия – трябва да засилят военния си потенциал, да помогнат на Украйна да победи руските сили и да възпрат всяка атака на Москва на нейна територия. Защото при управлението на Тръмп САЩ вече не са надежден гарант за европейската сигурност.
- Страхът от нова Ялта – опит на САЩ и Русия да разделят света – отново се завръща, възможен ли е такъв сценарий?
- Оттеглянето на Америка от сферата на сигурността на Европа ще намали нейното влияние, докато Русия не разполага с ресурси, човешки капитал или устойчива държавна структура, за да разшири влиянието си. Москва обаче може да продължи да прилага военни и невоенни (хибридни – бел. ред.) атаки, за да създава смут, разделение и хаос сред своите противници.
- Можеше ли войната в Украйна да приключила по-рано или администрацията на Байдън и европейските лидери я удължиха, като не позволиха на Киев да спре агресора?
- Байдън носи отговорност за липсата на ясна стратегия и цел за победа над Русия и за това, че не предостави жизненоважни оръжия на Украйна още в началото на инвазията. Германия също беше съучастник в ограничаването на Украйна да изтласка руските сили от нейната територия, като отказваше да достави на Киев ключово въоръжение. Сега вече виждаме резултатите от тези погрешни политики, които се признават дори в Берлин от бъдещия германски канцлер. Вашингтон, Брюксел и Берлин не се вслушаха в държавите, които наистина разбират мотивите, амбициите и уязвимите места на Русия, като Полша, Финландия и Балтийските страни.
- Все още ли смятате, че разпадът на Русия е неизбежен и ще бъде по-кървав от този на СССР?
- Русия ще се разпадне и ще се появят няколко нови държави, тъй като всички империи, основани на колониална експлоатация и държавен терор, имат своя край. Написах книгата си за разпада на Русия преди нахлуването в Украйна. А загубите, понесени от руската държава - икономически и военни, по време на войната ускоряват процеса на колапс. В някои части на страната разломът ще бъде жесток, там където Москва ще се стреми да запази своите имперски владения - в региони, съдържащи важни природни ресурси. Но няма да има капацитета да запази цялата федерална структура непокътната. Про-Путинската политика на Тръмп може да забави или удължи процеса на разпадане, но настоящата администрация на САЩ е временна, докато дълбоко вкоренените недостатъци на Русия са перманентни.
- България отново е в сложна ситуация – имаме проруско настроен президент, който ни тласка към Орбан, Фицо и Вучич. Можем ли да оцелеем пред Кремъл без да сме част от обединена Европа?
- Ако България иска да остане европейска демокрация, тогава тя трябва да помогне на своите съюзници да укрепят защитата на Европа без Америка. На няколко пъти през 20-ти век България се съюзява с империалистически сили, включително нацистка Германия и Съветска Русия, които в крайна сметка се разпадат. Тя не трябва да повтаря тези грешки. България трябва да утвърди своята идентичност и независимост и да спечели уважение като надежден съюзник на европейското НАТО и цяла Европа.
- Каква е прогнозата Ви за войната в Украйна? Може ли да приключи докато Путин е жив?
- Войната на Русия в Украйна може да бъде частично замразена или отложена, но няма да приключи, докато руската армия не бъде изгонена от цялата територия на Украйна. Трудно е да се предвиди дали Путин ще види кулминацията на войната, но със сигурност няма да преживее поражението и разпадането на руската държава. Някои биха възразили, че Трета световна война в сянка вече е започнала. В тази война обаче Русия няма големи съюзници, които да се бият заедно с нея. Дори Беларус не иска да участва в атаката срещу Украйна, а други бивши съветски републики не подкрепиха инвазията на Русия. Освен това Китай няма да бъде въвлечен във война с Европа, дори ако САЩ вече не участват в сигурността на континента.
Още от Интервю
Михайло Самус: Тръмп ще изнудва Украйна с „камшик“, а Русия ще гали с „перо“, за да постигне с Путин някакви договорки
Ако американският президент наистина спре военната помощ за Украйна, САЩ стават съучастник в престъпления срещу човечеството
Офицер от ДС, обучаван от КГБ: Поръчката за разсекретяването на досиетата за убийството на Кенеди е дошла от Кремъл, а Тръмп я изпълни
Българската следа е тотално измислена, Държавна сигурност не е била част от съветския сценарий
Владимир Левчев: Бог е създал света със стотина елемента, аз създавам географията на съня с 45 звука
Поезията има два аспекта: тя борави с музиката на езика, но също така рисува образи, които често имат преносен смисъл. Образите понякога идват от съня. Но може да се сънува и мелодия или ритъм, казва пред Faktor.bg творецът