Парламентарната република атрофира, а парламентът се превръща в нотариат, който официализира решенията на правителството. С тези две констатации започна отчета на президентът Румен Радев пред медиите за първата година след встъпването си в длъжност.
Държавният глава припомни, че три десетилетия след началото на промените България трябва да отстоява основни демократични права като свободата на словото и подчерта, че в следващите месеци и години усилията му ще бъдат съсредоточени върху преодоляването на моралната криза в българското общество, чиито рожби са и корупцията, и престъпността, и политическата апатия, и настъпленията срещу свободата на словото.
"Мандатът започна с формирането на служебно правителство. Кабинетът на проф. Огнян Герджиков изпълни перфектно своите задължения. За тази една година обнародвах 86 закона, като на 5 от тях наложиха вето. Наложих тези вета, за да защитя интересите на гражданите.
При Закона за концесиите и Закона за бюджета на НЗОК успях да направя това" посочи Радев.
Той подчерта, че президентът има значителни права във външната политика. Българската външна политика трябва да се формира у нас и да се реализира в чужбина - това са принципите, от които се ръководи.
За тази една година проведох 22 срещи извън България. На тях защитих кохезионната политика на ЕС, противопоставих се на чуждата намеса в изборния процес на държавите от ЕС, защитих правото на България да бъде член на Шенген и еврозоната, спомогнах при преговорите с Азербайджан за газифицирането на България. Срещнах се с почти всички държавни глави в Европа. Поставих началото на подобряване на отношенията с Русия. Тази година се навършват 140-години от Освобождението и мисля, че е крайно време отношенията ни с Москва да излязат от точката на замръзване", коментира Радев.
Държавният глава изтъкна още, че особено важна част от пътуванията ми в чужбина са срещите с българите зад граница. Институцията защитава техните интереси, като тук особено голяма е ролята на вицепрезидента Илияна Йотова.
Радев не пропусна да отбележи, че като върховен главнокомандващ е защитил интересите на Българската армия и на тази тема е провел КСНС. Но в парламента бе сформирана тенденцизна комисия, която блокира закупуването на нов изтребител за ВВС. Това доведе до още по-тежка ситуация - нито нова техника, нито ремонтирана стара. Проблемите на личния състав също си остават, отбеляза президентът и добави, че за жалост не е успял да убеди управляващите да увеличат средствата за национална защита по плана до 2024 година, като те трябва да възлязат на 2% от БВП. Но пък не съм престанал да устоявам суверенитета и националната сигурност на България", добави той.
Според Румен Радев антикорупционният закон е неефективен. Това е причината да наложа вето. Управляващите обаче изпълниха задълженията си към ЕК, но не и към българските граждани. От това е ясно, че борбата с корупцията ще се води отново от обществото и медиите.
Държавният глава посочи също, че ако макроикономическата рамка е добра, не така седят нещата при микроикономическата.
Липсват преки чуждестранни инвестиции и не мога да разбера теорията за стабилност повтаряща се от управляващите. Корупцията е причината хората да се бедни и аз не виждам стремеж от управляващите да водят борба с корупцията. Парламентът се е превърнал в нотариат, който само официализира решенията на Министерски съвет", обяви Радев и обеща в следващата една година ще защитавам прозрачността при взимането на решения.
"Ще защитавам демократичните права на българските граждани. Ще настоявам за продължаване на реформи в ключови сектори. В сферата на сигурността ще продължа да настоявам средствата за отбрана да станат 2% от БВП до 2024 година. Ще продължа да настоявам за приемането на бюджети, които да защитават интересите на българската култура, здравеопазване, образование и граждани.
Във външнополитически план ще продължа в същата насока. България е Председател на Съвета на ЕС. Трябва да има приемственост и за това в началото на май ще организирам в Русе среща с президентите на Естония и Австрия", изтъкна Румен Радев.
На финала той благодари на моя екип, който работи неуморно за авторитета на институцията.
"За тази една година доказахме, че президент и вицепрезидент могат да си вършат работата", завърши отчета си Румен Радев.
Още от България
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България