Националистите и популистите тласкат Европа към "дивашка държава", предупреди в генералният секретар на Съвета на Европа, на фона на възхода на крайната десница в някои държави.
"Виждаме много ясно в Европа и по света, че има крайни национализми, популизми и антиправови движения, които дърпат света или Европа към дивашка държава", заяви Мария Пейчинович Бурич, която ще напусне поста си през септември след 5 години начело на органа за наблюдение на правата на човека на континента.
Основан в Страсбург през 1949 г., Съветът на Европа обединява 46 държави, след като Русия беше изключена през 2022 г. заради нахлуването в Украйна.
"Не случайно след двете големи войни в Европа беше решено, че многостранният път, многостранното сътрудничество, е пътят напред", припомни бившият хърватски външен министър, цитирана от АФП.
"Няма алтернатива на многостранността“, каза тя в момент, когато се надигат гласове, особено в Обединеното кралство и Франция, за денонсиране на Европейската конвенция за правата на човека, която Съветът на Европа прилага чрез Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ).
Тези две държави ще изберат своите заместници през следващите седмици, но Пейчинович Бурич заяви, че не вярва тези държави да денонсират конвенцията, което би довело до излизането им от Съвета на Европа.
"По-лесно е да се атакуват международни органи или организации за защита на правата на човека, но се надявам, че след като изборите приключат, ще чуем повече разумни гласове, които съществуват във всички страни", каза тя.
Напомняйки антисемитското изнасилване на 12-годишно момиче в района на Париж, бившият министър посочи, че "антисемитизмът е един от аспектите на отстъплението на демокрацията".
"Никога не бихме повярвали, че при всичко, което се е случило на еврейския народ, това може да се случи отново на европейска земя", изрази съжаление тя.
"Трябва да се борим срещу това, трябва да се борим срещу езика на омразата", призова Пейчинович Бурич.
Наследникът на ѝ трябва да бъде назначен на 25 юни от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа. В надпреварата участват трима кандидати: белгиецът Дидие Рейндерс, настоящ европейски комисар по правосъдието, бившият швейцарски президент Ален Берсе и естонецът Индрек Саар, бивш министър на културата. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства