В интервю за холандския вестник "De Volkskrant" албанският премиер Еди Рама оцени, че политиката на ЕС все повече се определя от националния егоизъм, за което "най-добрият пример е противопоставянето на България и Македония".
„Политиката на ЕС все повече се определя от националния егоизъм. Има все по-малко значение какво правите и все повече как се чувстват другите, когато вземат решение. И винаги има място за какво да се възрази. Българската позиция за Македония е най-откритият пример. Холандците знаят как нежно да те „убият“, но за българите това не е нежна смърт“, казва Рама. „Тогава те ни казват, че не сме готови, защото те самите не са готови и тази история продължава вечно. След това казват, че трябва да сме търпеливи и да се насилваме да възкръсваме всеки път. Разбира се, когато Европейската комисия два пъти направи положителни предложения, тези предложения се озоваха в мелницата на националните интереси в Съвета, което беше много разочароващо, оценява Рама.
Бийбър: Френското предложение е катастрофа за разширяването на ЕС
Професорът по политика и история на Югоизточна Европа в Университета в Грац Флориан Бийбър в публикация на седем точки в Туитър обясни защо според него френското предложение за започване на преговори за присъединяване на Северна Македония към Европейския съюз представлява „катастрофа за разширяването“ на ЕС. Според него френското предложение за отблокиране на българското вето е катастрофа за разширяването, въпреки че изглежда добре вдигането на българското вето, то постига малко и крие големи опасности.
Предложението включва двустранния спор в преговорния процес на ЕС, като дава легитимност и насърчение на бъдещите членове на ЕС, които блокират страните членки, смята Бийбър. Според него то е значително по-близо до българските искания, отколкото до позицията на македонците, което го прави небалансирано, смята той. „По същество то приема националистическата логика на българското правителство и предполага, че става въпрос за дискриминация на българите в [Северна] Македония“, посочва проф. Бийбър. Игнорира се, че проблемът (частично) е създаден от ЕС – 10 000 македонски граждани получиха български паспорти, защото са паспорти на ЕС, а не защото са българи. България злоупотребява с гражданите и техните желания да бъдат граждани на ЕС (да работят), като да ги обявява за "етнически" българи, продължава Бийбър. Предложението дискредитира механизмите за реални права на малцинствата. „Няма да има достатъчно подкрепа в Македония и нератифицирането на договора ще се тълкува като провал в [Северна] Македония, а не като провал на българските националистически искания. Вместо лесен изход, френското предложение ще опетни още повече репутацията на ЕС и ще погребе процеса на разширяване“, пише Бийбър.
Политическа партия „Левица“: На пробългарското правителство да кажем "не" на българизацията с протести
Маските за "Европейска Македония" на нелегитимното правителство на пробългарската СДС отдавна са паднали. Разбираеми са всички декларирани намеци за македонската идентичност, език, политическа автономия и суверенитет, икономически просперитет и коварни манипулации на престъпната управляваща класа – македонизмът и македонският работник са жертва на техните доходоносни интереси. Техните "висши цели" са фалшиви и манипулативни, поради което лишават македонския народ от основните атрибути на неговата културна и политическа идентичност и историческа приемственост. Разбирането на предложението НЕ ОТВАРЯ ПЪТЯ ЗА ИНТЕГРАЦИЯТА НА МАКЕДОНИЯ С ЕС, а слага край на процеса на нейното окончателно разпадане - изчезването на македонската държава в Европа. Македонският език става първият език, за който ЕС (чрез България) официално ще бъде тема на преговори, може да бъде отричан; Няма гаранция, че България и в бъдеще няма да блокира процеса. Техните искания стават изцяло част от процеса и могат да наложат нови; ЕС и България, с изискванията, свързани с работата на т.нар Историческата комисия, искат македонският народ и държава да станат българска играчка, която няма свое минало и напълно да потъпче революционното, партизанско, антифашистко и АСНОМ-ско минало, отричайки съществуването на македонската нация със собствени атрибути преди 1945! Затова в този критичен исторически момент няма място за слабост и изчакване, необходима е автентична и силна съпротива на македонския народ! Апелираме да не се поддаваме на провокациите на полицаите и да протестираме отново вечерта МАСОВО и достойно срещу насилствената българизация на Македония!
Среща на Мицкоски със Сарацин
Президентът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски се срещна с Мануел Сарацин, представител на германския Бундестаг за Западните Балкани. Проведох среща с върховния представител на германския Бундестаг за Западните Балкани Мануел Сарацин. На срещата беше обсъдена актуалната политическа ситуация в Македония във връзка с присъединяването й към Европейския съюз. Акцентирах върху позициите на ВМРО-ДПМНЕ за неприемливостта на това предложение, което правителството явно вече е приело. За нас е недопустимо историята, езикът и идентичността да останат заложници на български негативни интереси. Преговорите за присъединяване на Македония към ЕС трябва да се основават на критериите от Копенхаген и не трябва да се допуска двустранни въпроси да натоварват присъединяването. /БГНЕС
Още от Свят
Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му
Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант
Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.