Във връзка с парламентарния дебат по изготвянето на позиция на българската държава, Реформаторският блок предлага позиция, представена на Димитър Главчев, председател на 44-то НС, с копие до медиите.
Позицията е относно прекратяване на злоупотребата с монополното положение от страна на Газпром, както и по отношение на общите европейски политики за развитие на конкурентното начало и енергийна сигурност.
Като оценява стратегическото значение на вноса на природен газ за енергийната и националната сигурност на страната ни, както и ключовата роля на тази суровина за икономиката, състоянието на околната среда и разходите за отопление на домакинствата, Реформаторският блок предлага при изготвянето на българската позиция относно прекратяване на злоупотребата с монополното положение от страна на руския доставчик Газпром, както и по отношение на общите европейски политики за развитие на конкурентното начало и енергийна сигурност, освен насрещните предложения на "Газпром", които по принцип са приемливи, да се отстоява допълнително следното:
1. С приемането на новите условия на доставка на руски газ в страните, понесли щети от досегашните непазарни практики на "Газпром", всички договори за доставка на газ да се считат отворени за предоговаряне, включително и по отношение формулата за ценообразуване и действащите цени.
2. Да се регулират условията от типа "takeorpay" (взимаш или плащаш), като за целта се приеме общовалидна в ЕС формула за максимално допустимата тежест на подобно задължение.
3. "Газпром" да поеме задължението да компенсира в удовлетворителни граници загубите, които страните от ЕС са понесли от завишените доставни цени на Газпром над пазарните нива през последните 10 години.
4. Проектът "Югоизточен европейски газо-разпределителен център "Балкан""(газов хъб), да бъде приет от ЕК като общосъюзен проект на българска територия със съответното финансово участие на ЕС.
5. Изграждането на газовия хъб "Балкан" и финансирането му от ЕС да бъде приоритет на Българското председателство на ЕС през 2018 г.
6. Да се осигури възможност за публично обсъждане на проекта за становище на Българската държава, като за целта той бъде публикуван на сайта на Министерството на енергетиката най-малко една седмица преди да влезе за окончателно одобрение в Министерски съвет.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг