17 Февруари, 2025

Роботизиран телескоп поглежда към Космоса от Рожен на 1 юли

Роботизиран телескоп поглежда към Космоса от Рожен на 1 юли

42 г. след откриването на обсерваторията

Нов роботизиран телескоп на Института по астрономия към БАН ще бъде официално открит на 1 юли в 12:00 ч. на територията на Националната астрономическа обсерватория Рожен. Модерното съоръжениеще заработи 42 г. след откриването на обсерваторията.

Сред поканените да присъстват на тържествената церемония са министър-председателят акад. Николай Денков, министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, областни и общински ръководители, учени от България и Сърбия.

Телескопът „AZ 1500“, с 1,5-м огледало, е изработен от австрийската фирма „ASA Astrosysteme GmbH“ по проект, финансиран от Националната пътна карта за научна инфраструктура 2020-2027 г., координирана от МОН. Очаква се на откриването му да присъства Дитмар Вайнцингер – главен мениджър „Продажби“ на австрийската компания – производител на телескопа.

Наблюденията на новото съоръжение ще се осъществяват в напълно автоматизиран режим, без да се налага присъствието на оператор. Оптичната система на телескопа се състои от три огледала с много прецизна компютърна система за насочване, която изключва отклоненията и необходимостта от допълнителни корекции.

Най-големият от четирите съществуващи в обсерваторията телескопи – с 2-м огледало, е монтиран в НАО Рожен в края на 1979 година. Официалното откриване на обсерваторията – най-голямата еднократна инвестиция в научна инфраструктура в България, е на 13 март 1981 г. НАО Рожен разполага и с други три телескопа: 50/70-см Шмит, 60-см Касегрен и 30-см телескоп MEADE за изследвания на Слънцето. В процес на изграждане е първата в Югоизточна Европа българска станция на паневропейския радиотелескоп LOFAR, която се очаква да заработи през 2025 г.

Във връзка с официалното откриване на новия телескоп, на 1 юли НАО Рожен няма да приема посетители. /БГНЕС

Сподели:
Българчета с първа награда в световен конкурс за колонии в Космоса

Българчета с първа награда в световен конкурс за колонии в Космоса

Името на общия проект на 12-те ученика е "Галантус" и е разработен за отглеждане на българското кокиче в условия на безтегловност

Откриха научната лаборатория на българската база в Антарктида

Откриха научната лаборатория на българската база в Антарктида

Лентата на сградата прерязаха ръководителят на Българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев, ректорът на СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев и флотилният адмирал от резерва Боян Медникаров

Нов космически телескоп доказа, че перфектния светлинен пръстен, предсказан от Айнщайн,, същесвува

Нов космически телескоп доказа, че перфектния светлинен пръстен, предсказан от Айнщайн,, същесвува

Пръстенът се появява около NGC 6505, галактика, която се намира само на 590 милиона светлинни години от Земята, което е на практика в съседство в космически план