25 Ноември, 2024

Росен Желязков: Занапред гражданите все по-малко и по-малко ще имат досег с чиновниците

Росен Желязков: Занапред гражданите все по-малко и по-малко ще имат досег с чиновниците

Едва пПрез настоящата 2017 г. за първи път бяха очертани много ясно параметрите на промяната на цялостния подход и на модела на административно обслужване,

Гражданите все по-малко ще имат досег с чиновниците и с хартиени документи, заяви председателят на на Държавната агенция "Електронно управление" (ДАЕУ) Росен Желязков. От 2007 г. датират централизираните опити в посока към е-управление, но оттогава хората се умориха да слушат за реформи, развитие и промяна. Едва през настоящата 2017 г. за първи път бяха очертани много ясно параметрите на промяната на цялостния подход и на модела на административно обслужване, коментира Желязков пред БНР.

Той припомни, че досега електронното управление се е свеждало до самоцелно електронизиране на конкретни административни услуги и до дигитализация на аналогови процеси. За първи път фокусът на усилията е насочен към гражданите и към бизнеса и подходът залага на конкретни мерки за облекчаване на административното регулиране, подчерта Росен Желязков. По думите му, облекчаването на тежестта за гражданите е приоритет, който обаче е свързан с мащабни законодателни промени и това ще бъде продължителен процес. В момента съществуват над 2500 административни режими - разрешителни, лицензи, удостоверения и т.н. В резултат от тях се появяват редица други, които често нямат нормативна опора, посочи Желязков, като даде за пример Закона за радиото и телевизията.

"Затова първо трябва да подредим нещата със съответните законодателни промени, всички процедури и процесите в администрацията да бъдат оптимизирани. След това трябва да се направя общите компоненти на електронното управление, които са задължителни за използване и едва тогава да се премине към електронизацията на услугите. Този подход вече се прилага и през 2018 г. основният акцент ще падне върху обмена на данни между регистрите на отделните администрации, електронния документооборот между тях, паралелно с процесите на промяна на законодателството", заяви председателят на ДАЕУ. До края на годината администрациите имат ангажимент да се присъединят към междурегистровия обмен на данни, най-малко по отношение на вече обявените 12 удостоверителни услуги, които трябва да отпаднат на хартиен носител, напомни Росен Желязков. Прегледът на административните режими и услуги също така установи, че голяма част от данните, налични в администрациите, все още са на хартия, а регистрите са непълни. До края на годината са възложени действия в посока на дигитализация на хартиените масиви и за попълване на празнотите в регистрите. Голяма част от реализираните от 2007 г. насам проекти, свързани с е-управлението, са правени с грантови средства и отговарят на моментни и ефимерни индикатори без да имат ефект върху цялата система, предаде БГНЕС . "

Затова е необходимо средства за е-управление да се отпускат само когато администрациите могат да докажат, че имат за цел постигането на конкретен резултат. Когато са налице усилията, има целенасоченост и яснота на резултата, тогава ще има и ресурс. Резултатите трябва да бъдат видими", категоричен беше Желязков. Затова за първи път през 2017 г. администрациите бяха длъжни в рамките на бюджетната процедура да представят планираните от тях разходи за информационни и комуникационни активи (ИКТ) през следващата бюджетна година. "За 2018 г. ще знаем какви са намеренията на администрациите, за да има целенасочено въздействие по посока не на самоцелно придобиване на ИКТ-активи, а на такива, които имат отношение към електронното управление; към подобряването на административното обслужване на гражданите, а не за канцеларски нужди на самите администрации", каза председателят на ДАЕУ.

Очакваме партньорство с народните представители за необходимите промени в законодателството по отношение на облекчаването на регулаторната и административната тежест. Въпросът е измененията да са синхронизирани, за да не се налага един закон да се разглежда няколко пъти, допълни Желязков. 2018 г. ще е ключова по отношение на компонентите на е-управлението, регистрите и повишаването на дигиталните умения, най-вече в администрациите, които стоят най-близо до гражданите. "Процесът вече започнал и занапред гражданите все по-малко и по-малко ще имат досег с чиновниците. В тази посока работим", заяви още председателят на Държавната агенция "Електронно управление". 

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.