умъния ще заведе дело срещу Австрия в Съда на Европейския съюз и ще иска обезщетение, ако правителството във Виена продължи да настоява за вето по отношение на присъединяването на Румъния към Шенгенското пространство. Това съобщи румънският премиер Марчел Чолаку в интервю за в. „Дер Щандард“, цитирано от БТА. В него той сочи, че щетите, причинени на страната от австрийската блокада, се оценяват на най-малко 2% от БВП, това са около 5.5. млрд. евро. Още преди дни Румъния заяви, че ще търси компенсации за отлагането с години на присъединяването на страната към Шенген. Министърът на транспорта след срещи с превозвачи е представил изчисления за загубите, които се търпят основно от този бранш.
"Лекс" отправи въпроси до Министерството на финансите за щетите, които неприемането на България в Шенген нанася на икономиката на страната ни. От там ни препратиха към Министерството на транспорта и съобщенията, от които все още няма отговор за това дали страната ни, която заедно с Румъния е „жертва“ на ветото на Австрия, както и на това на Нидерландия, има данни за размера на претърпените вреди и възнамерява да търси компенсации. Ветото на двете държави бави влизането на България в Шенген вече с 11 години, като през този период и Европейската комисия, и Европейският парламент многократно обявиха, че двете държави са изпълнили изискванията за прием. В последната си реч и председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви, че България и Румъния трябва да станат част от Шенгенското пространство без повече забавяне. От Виена обаче обявиха, че не отстъпват.
„Не е възможно да се изисква сигурност на европейско ниво и в същото време да се отхвърля основно право на Румъния като това за присъединяване към Шенгенското пространство“, каза Чолаку. Той определи като “невярно” твърдението на австрийския канцлер Карл Нехамар, че има много активна миграция през Румъния. “Заедно със Сърбия сме въвели съвместен контрол, за да изместим тази тема от центъра на дискусиите. Но в случай, че канцлерът Нехамер отново неоснователно използва правото си на вето, аз като министър-председател ще трябва да обжалвам решението на Австрия пред Европейския съд, за да поискам обезщетение за загубите, причинени от неприсъединяването“, категоричен е Чолаку.
Според него Австрия е създала прецедент и това е най-лошото. “Обикновено страните членки следват препоръките на институциите на Европейския съюз. Хърватия кандидатства за членство преди четири-пет години. Румъния и България можеха да блокират присъединяването, но ние не го направихме“, отбеляза Чолаку. Попитан от вестника за стратегията, която ще използва, румънският премиер коментира: “Испания като председател на Съвета на ЕС подкрепя присъединяването на Румъния към Шенгенското пространство и се грижи тази тема да бъде отново в дневен ред – през октомври или на 4 или 5 декември в рамките на Съвета на вътрешните министри на ЕС. Всички други държави – с изключение на Австрия – подкрепят присъединяването на Румъния“.
Следете с Фактор
Свят
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
- 22:16, 24 Ноември, 2024
Свят
Кремъл се оплака, че Байдън саботира мирните планове на Тръмп за Украйна
- 21:19, 24 Ноември, 2024
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"