Президентът Румен Радев откри кръгла маса на тема „Неравенства и бедност в България“, на която учени с изследователски интерес в сферата изнесоха доклади за икономическите предпоставки и социалните измерения на този проблем.
"Стотици хиляди българи живеят в бедност и социално изключване, каза Румен Радев. Според него темата за неравенствата е винаги актуална и има висока обществена значимост. "Наша е отговорността да пресечем схемите, при които тези неравенства и това разслоение придобиват тези размери“, допълни още той.
Според Атанас Пеканов, икономист в Австрийския институт за икономически изследвания, един от участниците в кръглата маса, темата е изключително важна. В Западна Европа тя изключително много се обсъжда. „В България изглежда сме все още в едно по-опростено разбиране за икономиката, минаващо само през икономическия растеж. Това бе главен приоритет на икономическата политика до световната финансова криза, но в последните десетина години се промени. Консенсусът днес е, че освен ефективността на икономиката, т.е. икономическия растеж - колко се произвежда, е важно да се гледа и разпределението на доходите“, смята икономистът.
Растежът за всички догонващи икономики, включително и България, е нещо относително. Не е важно да има само определен процент растеж, а и икономиката да успява да расте повече останалите икономики, за да се достигне до техния стандарт. Вече не е достатъчен само икономически ръст, необходими са икономически интервенции, коментира пред националното радио той.
„Макроикономическите показатели са изключително важни за успеха на една икономика, но за да усещаме това всички, има важни интервенции, които правят така, че икономическият растеж, например, да се разпределя поравно, т.е. хората да усещат всяка година нарастване на доходите си. Има мерки, които са предприети в целия ЕС. Да кажем, един необлагаем минимум върху първоначалния доход, какъвто има в голяма част от държавите. Да няма облагаем доход от минималната работна заплата, например, или друг доход. Това е една нормална мярка, която ще освободи повече разполагаем доход, най-вече важен за нискодоходните групи и средната класа, който след това ще се върне и в икономиката. Той ще има един стимулативен ефект върху потреблението, потреблението съответно задвижва нови работни места, а това се връща в бюджета – това са съвсем стандартни мерки“, каза той и уточни, че за да се приложи това, е необходим ясен анализ и разчет, направен на базата на данни“.
По отношение на дебата за отмяна на плоския данък Пеканов каза: „Това не е отмяна на плоския данък. Има достатъчно страни, които имат плосък данък, но въпреки това имат необлагаем минимум. Всъщност България е една от малкото, мисля, че е и единствената страна, в която съществува такава система, която в крайна сметка действа регресивно.“
Румен Радев
Стотици хиляди българи живеят в бедност и социално изключване, заяви президентът
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни