"Президентът не е в изчаквателна поза заради президентска или полупрезидентска република, а защото не е активната страна. Той ще има активна роля при третия мандат. И едновременно с това, аз съм напълно убедена, че президентът губи рейтинг и ще продължава да го губи, колкото по-дълго управлява служебното правителство. Така че в тази ситуация, още веднъж искам да подчертая, всички са губещи, няма печелещ. И ако Румен Радев си мисли, че ще спечели от цялата тази работа, дълбоко се лъже". Това заяви политологът проф. Румяна Коларова пред "Фокус".
"За президента Радев промяната в Изборния кодекс е най-неудобното действие на парламента, защото и да наложи вето, и да не наложи вето, и в двата случая той ще търпи щети. Но пък въобще този парламент носи щети не само за президента, той носи щети и за всички партии, които са в него. И от тази гледна точка, нормалното, цивилизованото решение е не ситуация, в която всички губят. Нормалното цивилизовано решение е ситуация, в която всички печелят, а в момента, в опита си да докарат решението във формулата "Ние печелим, другите губят“, всички парламентарно представени партии ни поставят в ситуация "Всички губим“. Това е глупостта, до която сме се докарали. Сега още веднъж искам да подчертая, че решенията, които се взимат в консолидираните демокрации, в западноевропейските демокрации, това са съставяне на свръхширока коалиция, при която в края на краищата всичките имат възможност да спечелят. А онази мантра, която не знам защо дори моите колеги повтарят – че когато всички управляват, народът е в опозиция, е абсолютна глупост, защото Швейцария е един такъв пример, където повече от 50 години всички партии управляват. Четирите партии, които управляват в Швейцария, получават 90% от гласовете на избирателите. Какво, Швейцария не е демокрация? В Швейцария народът е в опозиция – какви глупости?!", каза още Коларова.
"Все повече и повече виждам, че в момента законодателните промени са като огледално отражение на онези, които бяха направени миналата година преди изборите. Така че просто явно начинът, по който бяха наложени онзи промени, в момента предизвиква като реакция начина, по който биват налагани тези промени. Все пак аз се надявам, че ще има някакъв вид разумен баланс, че няма да се стигне до крайностите да се разпуска Общественият съвет. Предполагам, че там ще бъдат постигнати някакви компромиси, но съм напълно убедена, че отстъпление по темата "Възстановяването на гласуване с хартиена бюлетина във всички секции“ – там няма да бъде отстъпено, защото ако отстъпят по тази тема, това не е отстъпка, това не е компромис, това е позорно поражение за трите партии, които подкрепят тази промяна. Така че в момента ситуацията е ясна. Има желание, много силно желание, много категорична декларация от страна на "Продължаваме промяната“ и "Демократична България“, но от другата страна има не само и не толкова решимост, колкото в края на краищата добре преценен риск. С други думи, не виждам как тези три партии ще направят някакъв вид публично харакири по тази тема. След като са тръгнали да приемат този закон, те ще го приемат, няма как", коментира политологът.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.