Днес се навършват 37 години от учредяването на първото организирано антикомунистическо правозащитно движение – Независимото дружество за защита правата на човека. Създадено е на 16.01.1988 г. в дома на покойния Илия Минев в град Септември, ул. “Загоре” N 16.
Идеята на Илия Минев за създаване на Дружество за правата на човека възниква в затвора. В периода 1984-1985 работи активно по учредяването на такава организация.
През 1987 година Илия Минев пише писмо до президента на САЩ Роналд Рейгън, до международни организации за защита на правата на човека, описвайки циничното нарушаване на правата на българските граждани. Отново е арестуван от режима на Живков. Обявява гладна стачка за 20 дни. Освобождават го. Под домашен арест е в град Септември и по време на учредяване на дружеството. Сред инициаторите са Димитър Савовски, отец Благой Топузлиев, Стефан Вълков, Агоп Пелигиан, Димитър Бояджиев, Едуард Генов, Петър Манолов, Коста Георгиев, Милчо Захариев Иванов - Попов.
До падането на режима на Живков формацията играе важна роля за организиране на редица протести и инициативи, разобличаващи античовешката същност на комунизма.
В годините на демокрация Илия Минев и сподвижниците му остават в пълна изолация, забравени от новите демократи и СДС. Илия Минев умира на 6 януари 2000 година на 82 годишна възраст, в мизерия и самота, в старчески дом в Пазарджик. Погребан е в гробището на Септември.
Бай Илия, както го наричаха приятелите му остава един от най-автентичните български борци срещу комунизма, оцелял в затворите на Живкова България цели 33 години.
В страдалческия живот на Илия Минев има още важни факти и цифри – На 29 години е осъден като враг на народа и получава доживотна присъда.
1860 дни е прекарал в карцера, а 460 дни в гладни стачки. Обиколил е всички затвори и лагери в държавата, а днес в учебниците по история няма и дума за българския Нелсън Мандела.
Още от От редактора
България първа признава независимостта на Македония преди 33 години
Това стана с декларация на Народното събрание на 15 януари 1992 година
Памет за Ян Палах - превърна самозапалването в оръжие срещу комунизма
Той може би е и обяснение защо България нямаше своята Пражка пролет, а повеят на революцията за демокрация у нас закъсня с цели 20 години
Самоубийството на Мара Бунева - най-тъжното доказателство за българската любов по Македония
За много хора в Скопие "българин" и днес продължава да е мръсна дума, но 26-годишната патриотка избира смъртта в името на българските национални идеали