3 Декември, 2024

Руската преса: Анкара се предаде на Москва, а САЩ?

Руската преса: Анкара се предаде на Москва, а САЩ?

Най-вероятно Ердоган няма да издържи на натиска и ще капитулира, както направи в отношенията с Русия след санкциите,

САЩ обещаха на Турция, че „никой няма да се отцепи от групата“. След въвеждането на търговските мита върху стоманата и алуминия, участието на Турция в програмата за преференциален внос на стоки от развиващи се страни в САЩ може да бъде прекратено. САЩ води икономическа война против целия свят, което прави долара силен, но това съвсем не е изгодно за американския износител. В края, въпросът се свежда до това кой ще издържи повече от другия, пише руският вестник „Правда.ru“

Тази неотстъпчива Турция

Доналд Тръмп очевидно е много раздразнен от неотстъпчивостта на Анкара. В Сирия Реджеп Тайип Ердоган воюва против подкрепяните от САЩ кюрдски военни формирования (YPG), той отказа да се присъедини към санкциите на САЩ против Иран и беше първият рязко реагирал на признаването на Ерусалим за столица на Израел от страна на Тръмп, а след това настоя за закупуването на ракетни отбранителните системи С-400 от Русия, които са несъвместими с членството на Турция в НАТО. Тръмп най-вероятно се е ядосал и от грубата статия на президента на Турция в „The New York Times“, където той постави на Вашингтон ултиматум.
„Вашингтон трябва, преди да е станало твърде късно, да се откаже от погрешното мнение, че нашите отношения (Турция и САЩ) могат да бъдат асиметрични и да се примири с това, че пред Турция има алтернативи. Ако Вашингтон не се откаже от едностранния и неуважителен курс, то Турция ще търси нови приятели и съюзници“. Ердоган напомни, че Турция имат опит в противопоставянето: през 70-те години, въпреки възраженията на САЩ, турски екипи са акостирали в Кипър „за предотвратяване на престъпления против турските киприоти“, а неотдавна „Турция е провела две операции, след които бунтовниците на YPG са били изведени от сирийския Африн“.

„Никой няма да се цепи от групата“

Разплатата за „заставането на мишката срещу слона“ последва недълго след това. Към санкциите против двамата турски министри, заради делото за задържания американски свещеник, в петък 10 август президентът на САЩ увеличи митата върху вноса на турска стомана и алуминий на, съответно, 50 и 20 процента. В резултат на падането на фондовия пазар, турската лира рухна с 20 процента за един ден и с 30 процента за една седмица. Анкара отговори с налагането на мита върху вноса на американски стоки на стойност 1.8 милиарда долара, но обеща да изтегли Турция от програмата за преференциален внос на стоки от развиващите се страни в САЩ на същата стойност.
Ердоган вече няма икономически лостове за влияние. А да направиш ответен удар е много трудно. В Турция общият дълг възлиза на 303 милиарда долара при златни резерви от 21 милиарда долара. Дефицитът в бюджета приближава 50 милиарда лири. Инфлацията е 15.8 процента, а безработицата – 11 процента, по данни на „TR724“. Ердоган се кълне, че Централната банка няма да повиши ключовите ставки, призова турския народ да обменя доларите си с лири, за да помогне за съхраняването на суверенитета.
В събота той заяви, че Турция е готова да се откаже от долара в плащанията с основните си търговски партньори, като Китай, Русия, Иран и Украйна, добавяйки че е готов да направи това и с европейските страни.

Нека Анкара опита

Може би Анкара ще отговори асиметрично: ще затвори авиобазата Инджирлик за САЩ, ще изтегли американските ядрени оръжия от своята територия, ще намали вноската си към НАТО, а тя е вторият по големина източник на финансиране за блока след САЩ. В допълнение, Турция ще премахне САЩ от провинцията Идлиб в Сирия, заради което ще се сближи още повече с Москва и Техеран (всички тези страни вече са под санкции от Вашингтон). Като цяло, Анкара ще работи за подриването на доверието на световните играчи в САЩ като надежден политически и търговски партньор.
Въпреки това, най-вероятно Ердоган няма да издържи на натиска и ще капитулира, както направи в отношенията с Русия след санкциите, които не ограничаваха „доматите“. Тази политика се характеризира с импулсивност и преоценка на силите. Какъв ще бъде отговорът е трудно да се каже. Може би знакът ще бъде прекратяване на закупуването на природен газ от Иран. Ако Турция продължи по обявения път: „увеличаване на производството, минимизиране на процентните ставки“, - тогава опитът ѝ ще бъде интересен за Русия, която се намира в сходна криза, като единствено рублата не позволява да падне високата цена на нефта.

САЩ не са свикнали да търпят

Всъщност, силният долар – не е това, към което Тръмп се стреми, тъй като той възпрепятства износа на американски стоки. Така че прицелвайки се в Турция и понижавайки лирата и същевременно другите световни валути, Тръмп стреля в краката на американските износители, което не помага за намаляването на търговския дефицит на САЩ. Нека да видим кой ще издържи по-дълго от другия. САЩ и Русия-Иран-Китай-Турция или обратното. Това ще бъде в полза на последните, ако в дедоларизацията на световната търговия към тях се присъедини и Индия, например. В ЕС, за разлика от тези страни, имат свой емисионен център и своя резервна световна валута, но и той отказа да подкрепи санкциите на САЩ против Иран.
Сподели:
Невиждани сблъсъци в Сеул, президентът отмени военното положение

Невиждани сблъсъци в Сеул, президентът отмени военното положение

Парламентът се обяви срещу решението на Юн Сук Йол, войници опитaха да нахлуят в сградата на парламента, но срещнаха сериозен отпор

Мицкоски от Брюксел: Казах на Кос и Коща, че Северна Македония не приема ултиматуми

Мицкоски от Брюксел: Казах на Кос и Коща, че Северна Македония не приема ултиматуми

Той е потвърдил, че властта в Скопие остава ангажирана с осигуряването на по-добър живот на гражданите и ще работи да направи РСМ член на ЕС

Путин кандърдисва Ердоган: Да спрем незабавно офанзивата на бунтовниците в Сирия

Путин кандърдисва Ердоган: Да спрем незабавно офанзивата на бунтовниците в Сирия

Турският президент подкрепяше усилията на бунтовниците за сваляне на Асад, но през последните месеци той се стреми към сближаване със сирийския си колега