17 Февруари, 2025

Руски енергийни гиганти притискат клиентите си в Западна Европа

Руски енергийни гиганти притискат клиентите си в Западна Европа

Искат евро за петрол и глоби, ако евентуални американски санкции попречат да се платят доставките

Руски енергийни гиганти притискат клиентите си в Западна Европа да прехвърлят плащанията за доставен петрол през 2019 г. от долари в евро или други валути. Освен това руснаците искали да се включат анекси с наказателни клаузи за случаи на неплащане на извършена доставка, а компромисът, предлаган от западните партньори, е да се признае пропуснатото плащане за замразено за целия период на действие на санкциите, "както се постъпваше с Иран".

Това съобщи "Ройтерс", позовавайки се на 7 източника от петролния сектор, според които става дума за спорове с "Газпром нефт" и "Сургутнефтегаз" - третият и четвъртият по големина производители на петрол в Русия. Необичайно трудните срещи за предоговаряне на споразуменията за следващата година са се провели през последните няколко седмици.

Подобен сблъсък има и с руският № 1 - "Роснефт", който е поискал клиентите да му плащат глоба, ако евентуални американски санкции попречат на западни партньори да платят за доставки. Купувачите отвърнали, че не могат да поемат такъв риск, както и че изглежда абсурдно да очакват от тях да платят глоба, след като не са могли да преведат дори парите за доставката.

Доларът е основното платежно средства в световната търговия с петрол и ако - подобно на влезлите в сила тази седмица санкции на САЩ срещу Иран - бъде забранено контролираната от американците система за доларови преводи да се използва за руски петрол, то или трябва да спре купуването му, или да се премине към по-рискованото и в крайна сметка по-скъпо превалутиране.

Поредицата от санкции от САЩ и ЕС, започнала след анексирането на Крим и намесата в Източна Украйна, доведе до затруднения за руски петролни фирми при взимането на кредити в чужбина, набирането на нов капитал или разработката на нетрадиционни и арктически находища. Руският бизнес и държава се подготвят за още една вълна санкции в следващите седмици, които може да се окажат едни от най-тежките досега и да включват забрани и върху притежаването и търговията с руски държавни облигации.

"От "Сургутнефтегаз", общо взето, заявиха, че за тях санкциите нямат значение - купувачите им трябва да си намерят начин да плащат за петрола, да върнат вече доставеното или да платят глоби", разказва източник на "Ройтерс" от голяма брокерска къща. Други три източника твърдят, че и от "Газпром нефт" са поискали да им се плаща в евро и купувачите да носят финансова отговорност при нарушаване на договорните ангажименти в случай на нови санкции.

"Ройтерс" припомня, че Русия произвежда над 10% от световния петрол и всички големи петролни компании са зависими от доставките на руски петрол за рафинериите си, особено тези в Европа и Азия. Поради това петролно ембарго срещу Русия може да предизвика рязко поскъпване, но и купувачите не могат да си позволят просто да откажат да преговарят с руснаците само защото не са доволни от поставените им условия.

Преговорите вървят бавно и мъчително и някои вече успяха да приключат с компромис, казват източниците на агенцията. Голям европейски купувач се е съгласил да премине на евро в замяна на отказ на "Сургутнефтегаз" от настояването клиентът да плаща глоби, пише "Дневник".
Сподели:
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути

Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути

УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии

Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация

Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация

Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%

КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините

КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините

Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.