24 Ноември, 2024

Руският олигарх Алишер Усманов се отказа от именията си във Великобритания заради санкциите

Руският олигарх Алишер Усманов се отказа от именията си във Великобритания заради санкциите

Имотите са прехвърлени в тръстове, свързани с олигарха

Руски милиардер, санкциониран от Великобритания, заяви, че вече не притежава много бивши имоти, което би могло да ги постави извън обсега на санкциите.

Лондонският дом на бившия акционер в Арсенал Алишер Усманов на стойност 82 млн. паунда и имението му в Съри са прехвърлени в тръстове, свързани с олигарха.

Това повдига въпроси относно ефективността на санкциите, наложени след началото на инвазията в Украйна, отбелязва Би Би Си.

Правителството на Обединеното кралство твърди, че Усманов "няма достъп до активите си".

На 3 март, седем дни след нахлуването на Русия в Украйна, Алишер Усманов беше добавен в списъка на санкционираните руски бизнесмени. Активите му бяха замразени, беше му забранено да посещава Обединеното кралство, а на британските граждани и фирми беше забранено да работят с него.

Министърът на външните работи Лиз Тръс заяви: "Ще ударим олигарси и лица, тясно свързани с режима на Путин и неговата варварска война."

Правителството заяви, че санкциите ще го лишат от "значителни интереси в Обединеното кралство, включително имения на стойност десетки милиони".

Но това вече е под въпрос, тъй като говорителят на Усманов заяви, че той вече не е законен собственик на много от тези имоти.

Роден в Узбекистан в Съветския съюз, 68-годишният Алишер Усманов притежава USM Holdings - огромен конгломерат, който се занимава с минно дело и телекомуникации, включително втората по големина мобилна мрежа в Русия MegaFon. Богатството му се оценява на 18,4 млрд. долара (14 млрд. паунда), включително "къщата Beechwood House в Хайгейт... и имението Sutton Place от 16-ти век в Съри", съобщи правителството на Обединеното кралство.

Според проучване на Би Би Си, сега къщата Beechwood House може да струва около 82 млн. паунда. Но говорител на Усманов заяви, че по-голямата част от имотите на милиардера в Обединеното кралство, както и яхтата му, вече са "прехвърлени в невъзвратими тръстове". Това са попечителски фондове, които обикновено не могат да бъдат променяни, изменяни или отменяни след създаването им.

Когато активите са били прехвърлени, г-н Усманов вече не е бил техен собственик, заяви неговият говорител. "Той също така не можеше да ги управлява или да се занимава с продажбата им, а можеше само да ги използва на базата на отдаване под наем".

"Усманов се оттегли от бенефициентите на тръстовете, дарявайки правата си на бенефициент на семейството си", каза говорителят, който отговаряше на въпроси за богатството на Усманов, зададени му в рамките на разследване на имуществото на 35 олигарси, близки до Путин.

Проследяването на руските активи е глобално партньорство, в което участват 27 медийни организации, сред които "Гардиън", Проектът за докладване на организираната престъпност и корупцията (OCCRP) и "Панорама" на Би Би Си. Проектът идентифицира конкретни активи на стойност 3,4 млрд. долара (2,6 млрд. паунда), които според него принадлежат на г-н Усманов, но ако то не е действителен собственик на голяма част от това имущество, то може да се окаже извън обсега на санкциите на Обединеното кралство. Същото може да важи и за други олигарси. / БГНЕС

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства