Трима военни загинаха в резултат на задействане на катапултите при стартиране на двигателите на бомбардировач Ту-22М3 на летище край Калуга. Това съобщи пред ТАСС източник в силовите структури на региона.
"На земята, когато двигателите бяха пуснати, се задействаха катапулти. Трима души бяха убити, включително командирът на полка, който седеше на инструкторското място", каза източникът на агенцията.
Руското министерство на отбраната потвърди информация за смъртта на тримата военни. Като причина се посочва ненормална работа на катапултиращата система. За изясняване на всички обстоятелства на летището беше изпратена комисия на руските аерокосмически сили.
От дежурната диспечерска служба (EDDS) на район Кировски в Калужката област уточниха, че местни жители не са пострадали. "Няма жертви сред цивилното население", казаха от службата.
Ту-22М е руски свръхзвуков бомбардировач с далечен обсег и с променлива геометрия на крилото. Самолетите от този тип са предназначени да унищожават сухопътни и морски цели със свръхзвукови управляеми ракети и бомби по всяко време на деня и при всякакви метеорологични условия. Те могат да носят ядрено оръжие.
Предишен инцидент, при който екипаж на такъв самолет загина, е от 22 януари 2019 г. Тогава при кацане на летището в Оленегорск (област Мурманск) бомбардировачът Ту-22М3 от 40-ти смесен авиационен полк се разбива. В резултат на това трима души от екипажа загиват, а един оцелява.
Като причина се посочва ненормална работа на катапултиращата система
Още от Свят
Фон дер Лайен стартира нова инициатива в подкрепа на европейския автомобилен сектор
„Трябва да гарантираме, че бъдещето на автомобилите ще продължи да се произвежда в Европа“, добави председателят на ЕК.
Офицер от ВВС на САЩ: Всякакви представи, че САЩ правят всичко за Украйна, просто не отговарят на действителността
Слуховете, че Северна Корея може да предостави на Русия до 100 000 военнослужещи, предизвикват сериозни опасения.
Business Insider: Разрешението на Джо Байдън за удари по Русия с американски далекобойни ракети закъсня
Според Джордж Барос, аналитик по Русия в Американския институт за изследване на войната, решението „закъсня с години“.