27 Ноември, 2024

С конспиративен сценарий Русия прикрива провали в космическите си програми

С конспиративен сценарий Русия прикрива провали в космическите си програми

Висш руски служител предупреди, че щетите на Международната космическа станция (МКС) могат да се увеличат още повече и да станат непоправими. Това се случва само няколко дни, след като руските космонавти на борда откриха нови пукнатини в модула "Заря", съобщава ТАСС.

Наблюдава се каскаден ефект, при който новооткритите пукнатини продължават да растат. И макар нито една от пукнатините или изтичането на въздух на МКС да не представляват сериозна заплаха за членовете на екипажа, без да се отстранят тези проблеми ситуацията може да стане необратима. За това предупреждава Владимир Соловьов, главен инженер на руската космическа компания "Енергия", която е разработила руските компоненти от МКС. 

Има ли Русия аргументирано решение да напусне Международната космическа станция или просто прикрива проблеми в космическите си разработки?

Непредубеденият читател би приел за чиста монетата мнението на Владимир Соловьов, ако не бяха изказани дълбоки съмнения от  експерти, че зад подобен почти апокалиптичен сценарий на руската космическа мисъл може би се крият съвсем други намерения. Според тях зад привидната загриженост на „Роскомос“ Москва търси приемливи аргументи като извинение за решението й да напусне МКС по-рано от предвиденото. 

Всъщност "Роскосмос" на няколко пъти заплашва да се откаже от партньорството си със САЩ и други държави, участващи в Международната космическа станция. Разнобоят  между тях стана особено остър през 2018 година, когато „Роскосмос“ обвини  американския астронавт Серена Ауньон-Шанселор, че е пробила дупка в МКС, за да принуди по-ранното връщане на Земята поради психологическа криза. По този повод руската информационна агенция ТАСС, позовавайки се на свои източници от „Роскосмос“, излезе с информация, че имало множество дупки, пробити от някой, който не е запознат с дизайна на модула и без необходимата помощ, за да се осигури точно пробиване в условията на ниска гравитация. НАСА реагира своевременно, като оспори твърдението, описвайки астронавта като изключително уважавана и с безценен принос в работата на МКС.

Дупката в руския космически кораб „Съюз“, прикрепена към станцията, е забелязана на 30 август 2018 г. Три месеца след като за първи път „Союз“ се е прикрепил към МКС, екипажът  забелязал намаляване на въздушното налягане, което е накарало астронавтите да се втурнат да открият причината – дупката в руския кораб „Съюз“. 

Месец по-късно „Роскосмос“ публикува видео от борда на станцията, в което показва, че дупката в корпуса, предизвикала спекулации за саботаж, вече е оправена. Във видеото руският космонавт Сергей Прокопиев ясно подчертава, че всичко е наред с МКС. Модулът продължава да се използва пълноценно, няма нужда от скафандър в него и всички експерименти вървят добре.

Въпреки това обаче НАСА не приема за чиста монета случилото се и това е причината Руската космическа агенция да проведе разследване на дупката в корпуса на руската капсула „Съюз“. През 2019 г. съставя досие за инцидента, но по неизвестни никому причини категорично отказва да разкрие своите констатации, с които да опровергае спекулациите около този инцидент. А това прави твърденията, че причините са свързани вероятно с неуспешна ремонтна работа от инженер на Земята или проблеми в самото производство на „Съюз“, напълно основателни. 

Три години по-късно, Русия попада отново в твърде компрометираща я ситуация - случилото се в края на юли тази година, по време на скачването на руският модул „Наука” с МКС. Тогава  няколко часа по-късно внезапно двигателите му се включват и това довежда до корекция в положението на цялата Международна космическа станция. Контролът върху височината на орбитата е загубен за период от 45 минути, отчете НАСА. А комуникацията с екипажа прекъсва на два пъти за няколко минути. Главният дизайнер на руското държавно космическо предприятие „Енергия” Владимир Соловьов, който е и ръководител мисии на МКС, обяснява ден по-късно, че причина за инцидента вероятно е софтуерен проблем. Ръководителят на „Роскосмос” Дмитрий Рогозин допълва, че може да е имало и човешка грешка. В момента тече разследване на инцидента.

Вероятно има и много други проблеми около МКС, на които не е дадена достатъчна гласност. Но повече от очевидно е, че симулирането на загриженост от страна на Русия за щетите заради откритите пукнатини, които могат да станат необратими за функционирането на МКС, изглеждат доста манипулативни. В този смисъл и внушенията на Владимир Соловьов, че Русия ще се оттегли от МКС защото около 80 процента от бордовите системи, намиращи се в руските модули, вече са с изтекъл срок на експлоатация изглеждат като част от играта на Кремъл. А тя е, от една страна, да прикрие неспособността и безсилието на Русия да се справи с проблеми на МКС, които самата тя създава, а от друга – своеобразен шантаж, с който „Роскосмос“ се опитва да респектира своите партньори в МКС, твърдейки, че вече е разработила и модул за своя орбитална станция, чиято реализация ще стартира през 2025 година. Но за сега това са само твърдения, които доста приличат на фейк.
.

Сподели:
Медведчук с умопомрачителен сценарий за развитието на войната в Украйна

Медведчук с умопомрачителен сценарий за развитието на войната в Украйна

САЩ подготвят почвата да хвърлят балтийските държави, поляците, германците и французите "в огъня на войната“ след Украйна

Кремъл съчини нова лъжа за кървавата баня в "Крокус сити хол"

Кремъл съчини нова лъжа за кървавата баня в "Крокус сити хол"

Русия май се оказва в собствения си капан, докато се опитва да изкара Украйна виновна за атентата

България е разтърсена от вълна от антимигрантска дезинформация

България е разтърсена от вълна от антимигрантска дезинформация

Опозицията размахва една и съща заплаха: че балканската страна, най-бедната в ЕС, ще бъде превърната в "сметище за мигранти"