24 Ноември, 2024

Съдията с "бедните" роднини в Приморско остава временен шеф на бургаски съд

Съдията с "бедните" роднини в Приморско остава временен шеф на бургаски съд

Панайот Генков

Номинацията на Генков дойде от бившия председател на ВАС Георги Колев, който се мотивира с натрупания от Генков опит

След близо двучасово обсъждане съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) реши Панайот Генков, известен от скандала с "бедните" магистратски роднини, получили право на строеж в Приморско, да остане и.д. председател на Административния съд в Бургас.

Решението бе взето с 8 срещу 6 гласа.

Съдът в Бургас няма титулярен ръководител отдавна. Миналата година конкурсът за избор на такъв се провали, след като именно Генков се отказа изненадащо от надпреварата, а другите претенденти не събраха нужното мнозинство в своя подкрепа. Сега е обявен нов конкурс.

До обсъждането за Генков се стигна след скорошно решение на съдийската колегия за промяна на правилата за предлагането на временните ръководители. Колегията реши, че при изтекъл мандат, оставка или прекратяване на правомощията на титуляра не шефът на по-горния съд, a съдийската колегия ще определя и.д. председател, и то измежду заместниците на титуляря, припомня defakto.bg. Aĸo пък нямa заместник, постът временно ще се заема от най-старшия съдия, a aĸo нямa нитo един съдия - и.д. ce предлага от по-горестоящия председател или от член на съдийската колегия.

Номинацията на Генков дойде от бившия председател на Върховния административен съд (ВАС) Георги Колев, който се мотивира с натрупания от Генков опит, "личните му качества като отговорност и решителност". Това се случва при налични заместници на титуляря на ръководния пост.

Комисията по атестирането и конкурсите предложи на съдийската колегия временен шеф да стане зам.-председателят на съда - Станимира Друмева. Сегашният председател на ВАС Георги Чолаков се обяви против идеята, тъй като ще се влезе в процедура за изменение на влязъл в сила административен акт - по назначаването на Генков. Освен това в разговор с него Друмева заявила, че не знае за номинацията си и не иска да става временен шеф.

Чолаков бе подкрепен от Боян Магдалинчев, който, преди да влезе в съдебния съвет, бе зам.-председател на ВАС - той коментира, че е недопустимо да се придава обратна сила на решение, взето през ноември миналата година. Против бе и Bepoниĸa Имoвa.

Атанаска Дишева, която бе съдия във ВАС преди съвета, защити другата теза - в случая не става дума за нормативен акт, на който се придава сила, нито за индивидуален административен акт. Накрая попита дали изказванията на другите означават, че съдийската колегия няма право да смени нито един временен шеф на съд, назначен преди ноември 2017 г. - когато колегията промени правилата за избор на и.д. ръководители.

В крайна сметка мнозинството реши, че новите правила за определяне на временни ръководители ще важат само занапред.

Името на някогашния шеф на отделение във ВАС - Генков, нашумя през 2010 г., когато се оказа, че шест години по-рано дъщеря му Ваня Генкова - тогава студентка, се е регистрирала в община Приморско, а скоро след това получила като крайно нуждаеща се право на строеж върху 430 кв. м на Буруната в града срещу 1677 лв. По-късно крайно нуждаещата се от жилище студентка построява хотел и продава апартаментите на баща си, а после те са продадени на бизнесмени с дела, решавани именно във ВАС, включително от отделението на баща й.

Преди време съдийската колегия реши още, че Генков, както и всички върховни магистрати, които желаят да станат административни ръководители, няма да подлежат на проверка за професионални качества.
Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес