23 Ноември, 2024

Съмнителен конкурс за съдии взриви кворума във ВСС, провал на гласуването

Съмнителен конкурс за съдии взриви кворума във ВСС, провал на гласуването

Със скандал, напускане на заседанието от членове на Висшия съдебен съвет и отказ от гласуване приключи няколкочасовият дебат по евентуално назначаване на по-високи длъжности на 18 избрани със съмнителен конкурс магистрати за търговски отделения на апелативните съдилища в страната.

Всичко това бе предвидено в точка 6 от дневния ред на Съдийската колегия на ВСС и от самото начало възбуди спорове, съобщават Факти.бг. Председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков заяви, че трябва да бъде изяснено допуснато ли е нарушение при сформирането на комисията, избирала 18-те съдии, тъй като в нея фигурира лице - преподавател от университета във Велико Търново, което не е хабилитирано по търговско право, а е участвало в избора на съдии за търговски отделения. Според Чолаков е редно това да бъде изяснено, а при установяване на нарушение конкурсът да бъде проведен отново.

Предложението на Чолаков обаче срещна яростен отпор от страна на членовете на съвета Атанаска Дишева и Олга Керелска. Дишева обясни, че класираните сега съдии е добре да бъдат гласувани, тъй като това било наложително за всички, а конкурсът си бил наред. Според нея въпросният преподавател бил избран правилно и нямало нарушения на закона. В допълнение поиска да се правят анализи и да се събере информация за досегашни конкурси за катедри по право от университетите в цялата страна относно това как хабилитират преподавателите си и дали имат специална хабилитация по търговско право, да се преглеждат мотиви при стари решения за повишаване на магистрати, също и такива, с които са хабилитирани преподаватели и включвани в списъци за участия в комисии.

Не на последно място Дишева настоя да се осигури присъствие на трима отсъстващи днес представители на Съдийската колегия във ВСС, което на практика никой не може да направи. След нея със сходни искания се включи Олга Керелска, повтаряйки голяма част от твърденията на Дишева.

Това пък подразни Боян Новански, който се опита да пресече безкрайното говорене със справка за въпросния преподавател, участвал в комисията и неговите научни публикации, сред които няма нито една, свързана с търговското право. След това Новански обясни, че конкурсът вече е достатъчно компрометиран, а това говорене задълбава процеса още повече и трябва да се изчистят съмненията, защото това е в интерес както на онези, които провеждат конкурса, така и на съдиите, които са били класирани в него.

„Конкурсът трябва да се проведе отново“, категоричен бе той.

Когато вече трябваше да се гласува, Дишева настоя нейните предложения да бъдат гласувани едно по едно. Тъй като нито едно от тях не събра мнозинство, тя се вбеси и обяви, че не можело така да се налагат решения с мнозинство, заради което няма да участва в гласуването. Междувременно колежката ѝ Керелска напусна заседателната зала без обяснения. Така кворумът в съдийската колегия бе загубен и заседанието приключи без резултат.
Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес