5 Март, 2026

САЩ: 15 компании доброволно се отказаха от "Северен поток - 2"

САЩ: 15 компании доброволно се отказаха от "Северен поток - 2"

Полша и Украйна призоваха Тръмп да "сложи край" на този проект

Съединените щати ще продължат да наблюдават санкциите на организациите и фирмите, участващи в „Северен поток - 2“. Това каза говорителят на Държавния департамент Нед Прайс, цитиран от РИА Новости, пише "Сега".

Той припомни, че по-рано в доклада си американският Конгрес предлага да включи в санкционния списък само руския кораб "Фортуна" и неговия собственик KVT-RUS. Също така, според Прайс, Съединените щати предоставиха на Конгреса списък с 15 организации, които „добросъвестно“ отказаха да участват в проекта „Северен поток 2“ и следователно „в момента“ не са обект на американски санкции.

Само часове по-рано полският външен министър Збигнев Рау и украинският му колега Дмитрий Кулеба призоваха американския президент Джо Байдън да "сложи край" на изграждането на "Северен поток - 2". Апелът им е публикуван в списание Politico.

Рау и Кулеба заявяват, че Русия прокарва своите интереси в света чрез енергийни доставки. Според министрите, на Москва е "позволено да отиде твърде далеч" при изпълнението на проекта.

"Призоваваме американския президент Джо Байдън да използва всички средства, с които разполага, за да предотврати завършването на проекта", пишат още те. Министрите подчертават, че тръбопроводът ще засили руския контрол върху доставките на газ за Европа и освен това ще убеди украинската общественост, че Западът не се интересува от собствените си принципи или сигурността и просперитета на Украйна.

Рау и Кулеба са сигурни, че позицията на Вашингтон е "критично важна при изпълнението на проекта, дори на фона на позицията на Германия, която изразява нейното съдействие".

Само преди дни Полша призова и Германия да спре проекта. "Северен поток 2" е антиевропейски проект, който би служил на агресивната политика на Русия към Европейския съюз, заяви премиерът на Полша и обвини Германия, че действа против интересите на общността.

"Време е да го спрете", написа тогава Матеуш Моравецки в "Туитър". Изказването му там е по повод на интервю на германския президент Франк-Валтер Щайнмайер във вестник "Райнише пост". В него Щайнмайер обвърза изграждането на газопровода със смъртта на 20 милиона души в Съветския съюз при нахлуването на нацистка Германия по време на Втората световна война. "Ужасното кръвопролитие не оправдава грешки в политиката ни към Русия днес, но не бива да пренебрегваме по-широката картина", заяви Щайнмайер.

"Северен поток - 2" не може да е компенсация за неплатените следвоенни дългове на Германия, реагира Моравецки. 

По същото време и Украйна критикува остро германския президент, защото тя ще загуби от транзитни такси за руския газ, а значителна част от милионите съветски жертви, за които Щайнмайер говори са били украинци.

Сподели:

Коментари (0)

Големи авиокомпании губят драстично, докато страните прибират гражданите си от Близкия изток

Големи авиокомпании губят драстично, докато страните прибират гражданите си от Близкия изток

Първите полети по връщане на пътници излетяха за Великобритания и Франция в сряда, а Обединените арабски емирства отвориха специални коридори, за да позволят на гражданите да се завърнат у дома, пише Ройтерс

Димитър Радев номинира Карина Караиванова за подуправител на БНБ

Димитър Радев номинира Карина Караиванова за подуправител на БНБ

Караиванова има дългогодишен професионален опит в областта на публичните финанси и финансовия сектор

Спорят за въвеждане на правилата „произведено в Европа“

Спорят за въвеждане на правилата „произведено в Европа“

Франция е водеща в подкрепата на предложението, което ще бъде обявено от бившия френски министър, сега еврокомисар за вътрешния пазар Стефан Сежурне