САЩ не подкрепиха германския план за изпращане на международни сили в Северна Сирия, предава EUObserver, цитирана от "Фокус".
Коментирайки резултатите от срещата между президентите на Русия и Турция Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган в Сочи, министърът на отбраната на ФРГ Анегрет Крамп-Каренбауер предложи Северна Сирия да бъде контролирана от международни сили. „Споразумението от Сочи... не дава основа за политическо решение в дългосрочен план", заяви Крамп-Каренбауер на срещата на НАТО в Брюксел в четвъртък (24 октомври).
„Търсим решение, което да включва международната общност. Това ще бъде дълъг процес, труден път", добави лидерът на германските християндемократи.
Идеята на Крамп-Каренбауер е смела промяна в германската външна политика, която традиционно не подкрепя и се въздържа от задгранични военни действия. Но САЩ заявиха, че няма да участват в него.
„Предложението е европейските партньори да извършват съвместни патрули в този нов коридор. Смятам, че това е добре", заяви американският министър на отбраната Марк Еспер пред пресата след срещата в централата на НАТО. „[Но] ние не смятаме да допринасяме за тази операция", допълни Еспер.
Малко вероятно е дори германските войски да участват в мисията, защото управляващата в коалицията в Берлин ГСДП не би подкрепила подобна мисия на Бундесвера, подчертава медията. „Това означавало милитаризация на германската външна политика и ГСПД не може и няма да участва в подобно нещо", заяви заместник-председателят на партията Ралф Щегнер.
Военните експерти и посланици на НАТО ще проведат преговори по предложението на Германия в рамките на срещата на върха на НАТО в Лондон през декември, допълва EUObserver. Турският министър на отбраната Хулуси Акар също заяви, че е „много отворен" към предложението на Берлин. Подчертава се, че германският външен министър Хайко Маас ще посети Анкара в събота.
Още от Свят
С украински бомбардировачи нашествениците атакуват Украйна в мръсната война
Украйна е предала свръхзвуковите тежки бомбардировачи Ту-160 през 1999 г. като част от по-голямо плащане на дълга за руски газ
Мъск и Рамасвами взеха на прицел федералните агенции на САЩ
Милиардерите са обещали да да намалят федералните разходи с „поне 2 трилиона долара“
Новата Еврокомисия пред сериозни предизвикателства - Тръмп, войната, сигурността, мигрантите
Какво можем да очакваме от първите 100 дни на новия ръководен екип на ЕС?