Съветът на ЕС съобщи, че е приел решение за присъединяването на ЕС към Конвенцията на Съвета на Европа за предотвратяване и борба с насилието над жени и домашното насилие (Истанбулската конвенция), предаде Дарик.
Конвенцията предвижда събиране на данни и повишаване на осведомеността за прояви на насилие над жени и момичета, както и обявяването за престъпление на различни подобни прояви. Присъединяването на ЕС към конвенцията е част от усилията за постигане на равенство между жените и мъжете, се посочва в съобщението. Насилието срещу жени е не само престъпление, а и крайна форма на дискриминация, вкоренена в неравенството между половете. Насилието срещу жените допринася за поддържането и увеличаването на тези неравенства, допълва Съветът на ЕС.
Конвенцията е първото международно средство, насочено към премахване на насилието срещу жени, включително момичета под 18-годишна възраст. Това насилие е едно от най-честите нарушения на човешките права по света. Всяка трета жена е била жертва на физическо или сексуално насилие, извършено предимно от интимни партньори, се отбелязва в съобщението.
Истанбулската конвенция влезе в сила през април 2014 г. и беше подписана от ЕС на 13 юни 2017 година. Съветът на ЕС и Европейският парламент са в процес на приемане на европейско законодателство за борба с насилието срещу жени и домашното насилие. Предвижда се в ЕС да бъдат обявени за престъпление споделянето на интимни изображения без съгласие, гениталното осакатяване на жени и тормозът онлайн, се допълва в съобщението.

Първото международно средство, насочено към премахване на насилието срещу жени,
Фактор
Още от Свят
Право в целта: ВСУ ликвидираха в Курска област „героя на Русия“
Преди месец агресорът получи най-високото държавно отличие лично от диктатора Путин за "храброст и убийствата на украинци"
Дания отговори на Ванс: Отворени сме за критики, но не и с този тон към нас
Критичните коментари на американския вицепрезидент предизвикаха недоволство не само в Копенхаген, но и сред гренландските власти, които подчертаха значението на сътрудничеството със САЩ, но настояха отношенията да се основават на уважение и равнопоставеност
Шантажът на Путин няма край: Със стари опорки бламира преговорите за мир
В анализа на ISW се изтъква, че Кремъл използва факта, че Украйна не проведе президентски избори през 2024 г. заради военното положение, за да подкопае легитимността на украинските институции, която според нея обвиненията на Русия са напълно несъстоятелни