25 Ноември, 2024

Съветник на Радев: Парламентът гласува напук при всяка вето, за да се наложи над президента

Съветник на Радев: Парламентът гласува напук при всяка вето, за да се наложи над президента

Александър Маринов

"Обединени патриоти" - за покойниците или добро, или нищо, отсече Александър Маринов

"Мнозинството действа напук при вето, за да покаже, че може да се наложи над президента, но страда качеството на законодателната дейност." Тази тези изрази пред "Фокус" политологът проф. Александър Маринов в интервю за края на политическия сезон.

По думите му ветото на президента не може да бъде ефективно от гледна точка на непосредствените си последици.

„Преодоляването на ветото не е проблем за едно парламентарно мнозинство. Лошо е друго, че тези многобройни случаи, в които президентът връща приети закони със сериозни аргументи, не се превръщат в основа, за да се обмисли, обсъди и подобри взетото решение“, коментира Маринов.

„Очевидно е, че управляващите възприемат тази активност на президента с раздразнение, защото не са свикнали да бъдат по този начин контролирани и оспорвани. ГЕРБ имаше един период на пълен комфорт от гледна точка на предишния президент, но сега вече ситуацията е друга. Естествено, че голяма част от гражданите разбират и подкрепят тези отлагателни решения на президента. Всъщност в повечето случаи президентът черпи една част от основанията си именно във възраженията, протестите или предупрежденията на широки обществени среди. Една от причините президентът да има толкова висок рейтинг, много по-висок от другите политици е именно в това, че той се стреми да посочи и да поправи според правомощията си грешките, които мнозинството допуска – било от некомпетентност, било от желание да се защитят някакви неясни интереси“, коментира още политологът.

По думите на Маринов това енергично упражняване на въпросното конституционно правомощия на президента е необходимо. „Друг е въпросът, че неговото предназначение е именно да даде възможност за подобряване на продукцията на парламента, което в нашия случая не се получава“, заяви още политологът.

За коалицията „Обединени патриоти“, както за покойниците или добро, или нищо, казва Маринов. По думите му коалицията „Обединени патриоти“ вече я няма.

„Тъй като ми е трудно да кажа нещо добро, няма какво да кажа. Тя засега се разпадна на продължаваща остатъчна формация, в която са две партии, които също не са в много блестящи отношения. Засега се крепят взаимно. "Атака" вече е в друго положение. Каква е нейната перспектива ще видим. Нека не забравяме, че един от критичните импулси, които доразруши тази коалиция, бяха европейските избори. Сега наесен предстоят местни избори, които ще бъдат много по-важни и по-напрегнати“, посочи Маринов.

Той очаква на много места съставните части на коалицията да влязат в остър сблъсък помежду си.

„Говоря не само за двете формации ВМРО и НФСБ, но и между тях и ГЕРБ. Пловдив е много типичен случай. Ясно е, че там битката ще бъде много сериозна. Вече Цветанов го няма с неговите чудодейни възможности. Така че там вероятно няма да се изпокарат“, допълни той.

По думите му на много други места ще бъдат в конкуренция. Според него големият проблем е в това, че българските коалиции обикновено се създават само заради влизането и запазването на позициите във властта и няма нищо, което да ги свързва трайно, принципно, което наистина да бъде основата, върху която могат да се преодоляват неизбежните търкания.

„Волен Сидеров с основания постави някои въпроси относно изпълнението на техните ангажименти като коалиция пред избирателите. Другите две партии и техните лидери предпочитат да си мълчат за това. Проблемите или въпросите си остават. Бъдещето на това патриотично или да го наречем националистическо политическо пространство е неясно. Предполагам, че ще продължат процеси на прегрупиране, на конфронтация. Ще видим“, посочи Александър Маринов.
Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.