23 Ноември, 2024

Седем месеца, след като напусна премиерския пост, Великобритания все още се тресе от Борис Джонсън

Борис Джонсън, снимка: EPA/БГНЕС

Люк Макгий, CNN

Седем месеца, откакто Борис Джонсън обяви оставката си като министър-председател на Обединеното кралство, сянката му все още виси над управляващата Консервативна партия. Въпреки че беше принуден да напусне поста си позорно и управляваше огромен спад в подкрепата както за себе си, така и за своята партия, Джонсън все още се опитва да влияе на правителствената политика. Поддръжниците му казват, че намесите му са последната надежда на консерваторите да спасят партията от унищожаване на следващите избори. Неговите критици смятат, че той не само подкопава сегашния премиер Риши Сунак, но като напомня на избирателите – сред много от които е непопулярен – за своето съществуване, той вреди на изборните перспективи на своята партия.

Джонсън беше принуден да подаде оставка, след като множество етични скандали направиха позицията му несъстоятелна. Тези скандали включват прословутия „Partygate“, където Джонсън стана първият действащ премиер, признат за виновен в нарушаване на закона чрез провеждане на незаконни събирания по време на блокирането заради пандемията. Последната капка дойде, след като се появиха твърдения, че неговият заместник-главен камшик, Крис Пинчър, е тормозил сексуално членове на партията, докато е пиян. Джонсън нае Пинчър, въпреки че беше наясно със слуховете за поведението му.

Джонсън прекара голяма част от изминалата седмица, напускайки Уестминстър, гадаейки дали ще излезе публично срещу Сунак, докато се опитва да договори споразумение с Европейския съюз за коригиране на част от сделката за Брекзит от 2019 г. Струва си да се отбележи, че самият Джонсън договори и подписа тази сделка, наричайки я „готова за фурна“ по време на предизборната си кампания същата година. Частта от сделката, която причинява всички проблеми, е Протоколът за Северна Ирландия, споразумение, което теоретично предотвратява твърда граница между Северна Ирландия, която напусна ЕС заедно с останалата част от Обединеното кралство, и Република Ирландия, държава-членка на ЕС. И двете страни са съгласни, че граница не трябва да съществува поради опасения от провокиране на напрежение и насилие. Северна Ирландия е до голяма степен мирна, откакто споразумение от 1998 г. сложи край на продължилите три десетилетия „проблеми“, при които бяха убити повече от 3500 души. Обединеното кралство не е приложило изцяло протокола поради опасения, че той ще навреди на търговията между Северна Ирландия и останалата част от Обединеното кралство. Северноирландските пробритански юнионисти твърдят, че протоколът отрязва провинцията от останалата част на Обединеното кралство, докато твърдолинейните английски привърженици на Брекзит смятат, че протоколът – и всяка сделка, която Сунак може да направи, за да го съживи – е по същество капитулация пред ЕС, въпреки че те подкрепят сделка през 2019 г.

Тези хардлайнери, заедно с Джонсън, смятат, че Сунак конкретно не трябва да изоставя част от предложеното законодателство, което Джонсън въведе по време на престоя си на поста, законопроекта за протокола на Северна Ирландия, който позволява на правителството на Обединеното кралство да откъсне части от протокола. Критиците казват, че това би нарушило международното право. Постоянният шум и очакването за намеса на Джонсън на практика уби преговорите за постигане на споразумение с ЕС и накара мнозина да се съмняват в силата на Сунак да действа като министър-председател. Джонсън също така публично призова Сунак да стане първият западен лидер, изпратил бойни самолети в Украйна, докато конфликтът отбелязва своята 12-месечна годишнина.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства