21 Май, 2026

Шефът на БЕХ: В решението на ЕК не се отбелязва, че са ощетени потребителите

Шефът на БЕХ: В решението на ЕК не се отбелязва, че са ощетени потребителите

Петьо Иванов

Глобата от 77 млн. евро не идва от джоба на хората, заяви Петьо Иванов

Изпълнителният директор на БЕХ Петьо Иванов коментира пред БНТ глобата от 77 млн. евро от Европейската комисия. Тя бе наложена за злоупотреба с господстващо положение и за отказ да се осигури достъп на трети страни до преносната мрежа и до газохранилището в периода 2010-2015 г. Жалбата бе подадена от бизнесмена Сашо Дончев.

"Санкцията от 77 милиона евро е вследствие от решение на ЕК, така че ние сме задължени да си платим глобата, като за целта разполагаме със срок от около 3 месеца, за да я изплатим, за което имаме финансовия ресурс. Но искам да поясня, че глобата няма да дойде от джоба на хората, тъй като ние като дружество правим консолидирани отчети и печалби. Отделен е въпросът, че тази година сме повече на загуба, отколкото на печалба, но въпреки това сме предприели нужните мерки за безпрепятствена доставка на електроенергия и природен газ", обясни Иванов и добави: ,,Въпреки всичко ние не можем да приемем обвиненията от страна на ЕК, тъй като винаги сме действали според наличните правила. Например едно от обвиненията на Комисията е, че сме ограничили достъпа на газ в Румъния, което е абсурдно. Не можем да бъдем обвинявани, че не осигуряваме достъп до актив, който е в чужда страна'', обясни Иванов.

,,Имаме аргументи, с които можем да намалим размера на глобата, както можем и да обърнем решението на ЕК в Европейския съд. Ще искаме да разгледа делото по същество'', каза още той и изрази уверение, че въпреки глобата доброто сътрудничество с ЕК няма да се прекрати, особено що се касае по проекта за хъб "Балкан". 

"Предлагали сме изваждане на "Булгаргаз" от холдинга и други опции, но това не е било прието от комисията. Предлагали сме да прехвърлим неговата собственост към държавни ведомства, това не е било възприето като вариант. Едно от последните предложения беше влизане на частен инвеститор, като му се гарантираше дял до 49%", каза още изпълнителният директор на БЕХ.

"Нашият сектор е изцяло регулиран. В някои случаи цените, по които "Булгаргаз" е продавал, са били в случаи по-ниски, отколкото е закупен ресурсът. Нашите потребители не би следвало да са понесли вреди. В самото решение на ЕК не се отбелязва, че са ощетени потребителите", уточни той.


Сподели:

Коментари (0)

ЕП и Съветът на ЕС се споразумяха за прилагане на търговското споразумение със САЩ

ЕП и Съветът на ЕС се споразумяха за прилагане на търговското споразумение със САЩ

Тръмп заплаши ЕС с налагане на нови мита, ако ратификацията на това споразумение не се осъществи преди 4 юли

Инвестициите на Фонд „Три морета“ с над 2,6 млрд. евро икономически ефект за България 

Инвестициите на Фонд „Три морета“ с над 2,6 млрд. евро икономически ефект за България 

България е сред най-големите бенефициенти на инициативата с над 4 000 подкрепени работни места и мащабни инвестиции в пристанищна и енергийна инфраструктура

Проданов за мерките на кабинета: Това е само началото

Проданов за мерките на кабинета: Това е само началото

България трябва да покаже фискална дисциплина в първата си година в еврозоната и изпълнението на Маастрихтските критерии, подчерта още депутатът от "Прогресивна България"