27 Ноември, 2024

Шефът на КОНПИ: Дела за близо 3 милиарда лева може да отидат във фризера

Шефът на КОНПИ: Дела за близо 3 милиарда лева може да отидат във фризера

Пламен Георгиев

След решение на ВКС прекратяват дела за отнемане на имущество за 21 милиона лева

Делото срещу Христо Бисеров за отнемане на имущество за почти 2 млн. лв. е прекратено. До този развой се стига вследствие от тълкувателното решение на Върховния касационен съд, обяви председателят Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) Пламен Георгиев, цитиран от Канал3.

Въпросното тълкувателното решение на ВКС е от миналата седмица и според при спряло наказателно производство не може да се отнема имущество.

„За съжаление, ефектът ще е доста по-голям. Направихме анализ, според който дела за над 21 млн. лв. ще бъдат прекратени, поради това, че са прекратени наказателните такива или са оправдани лицата в наказателното производство. Искам да подчертая, че за всички тези повече от 21 млн. лв. не сме установили законни източници. Тоест, това са незаконни пари и искаме отнемането им“, коментира Пламен Георгиев и уточни, че именно това е бил смисълът и философията на закона, когато не успее по една или друга причина наказателното производство.

„В много случаи то има доста трудни процедури за събиране на доказателствата и ако не успее да се докаже виновността на едно лице - да му се отнеме незаконно придобитото имущество, за което няма никакви доказателства откъде има тези средства“, обясни Георгиев.

Той посочи, че с тълкувателното решение на съда, отново се е върнало старото положение, при което наказателното производство е водещо и при прекратяване на наказателното дело, КПКОНПИ трябва да прекрати своето производство.

„Първото дело беше на Христо Бисеров, предстоят още 19 дела за повече от 21 млн. лв. да бъдат прекратени“, допълни той.

„Имаме много други ангажименти във връзка с конфликт на интереси, с превенция на корупцията, разследване на корупционни престъпления. Но гражданската конфискация, която има в много малко държави и която беше изключително положително оценена от цяла Европа, сега с това решение се блокира“, каза още Пламен Георгиев, цитиран от „Фокус”.

Всъщност мащабът вследствие на решението може да е много по-голям.

„За мен тук е моментът държавата да реагира, защото ако тя не защити гражданската конфискация, всъщност дела за близо 3 млрд. лв., "ще отидат във фризера". Това са 3 млрд. с недоказан произход и ако законодателят не предприеме спешни законодателни промени, има огромна вероятност тези пари да бъдат загубени. Дай Боже, държавата да застане зад нас, защото в поредица от мониторингови доклади именно дейността по отнемане на незаконно придобито имущество беше една от дейностите, които бяха силно оценени като ефективна мярка за борба с корупцията и организираната престъпност“, заяви Георгиев.

Той подчерта, че ако страната ни иска все така да са положителни оценките, сега е моментът цялата държава да застане зад КПКОНПИ и да ги подкрепи със законодателни промени, които да възстановят гражданската конфискация у нас.

„Имаме много други ангажименти във връзка с конфликт на интереси, с превенция на корупцията, разследване на корупционни престъпления. Но гражданската конфискация, която има в много малко държави и която беше изключително положително оценена от цяла Европа, сега с това решение се блокира“, каза още Пламен Георгиев.

Въпросните дела за 21 млн., за които Пламен Георгиев говори са общо 19. Точната сума, според първоначалния анализ са 21 790 660 лв.

Без да се споменават имената, делата, по които ще бъдат амнистирани лица са:

- две дела за измама (чл. 109 и чл. 211 от НК) на обща стойност 1 113 711 лв.

- две дела за документна измама в особено големи размери (чл. 212 ал. 5 от НК) на обща стойност 898 858 лв.

- едно дело за изнудване (чл. 213а) на стойност 56 548 лв.

- едно дело за безстопанственост (чл.219 и чл. 220 от НК) на стойност 1 998 438 лв.

- две дела за незаконен дърводобив (чл. 235 от НК) на обща стойност 770 242 лв.

- едно дело за използване на техническо средство с цел придобиване на информация от платежни инструменти (чл.249 ал.3 от НК) на стойност 375 804 лв.

- две дела за пренасяне през граница на недекларирани ценности и суми (чл.251 от НК) на обща стойност 8 543 703 лв.

- две дела за данъчни престъпления (чл. 255 от НК) на обща стойност 821 770 лв.

- две дела за престъпления по служба (чл. 282 ал. 2 и чл. 283 от НК) на обща стойност 2 665 603 лв.

- едно дело за подкуп, осъществен от служебно лице (чл. 302 от НК) на стойност 626 350лв.

- две дела за организирани престъпни групи за производство на наркотици в големи размери и за акцизни стоки без бандерол (чл.321, ал.3, чл.354а, ал.2 от НК и чл.321, ал.3, чл.234, ал.2 от НК) на обща стойност 1 921 587 лв.
Сподели:
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции,  последната се персонализира от Бойко Борисов

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов

За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."