По време на престоя си като министър на външните работи на Украйна той лично е предал полуострова на руския Черноморски флот
Петро Порошенко, в качеството на министър на външните работи (2009-2010 година), постига споразумение с ръководството на Руската федерация да предаде Крим на руския Черноморски флот, полагайки основите за окупацията на полуострова. Това пише изданието "Закон и бизнес", което публикува и рядко видео от съвместна пресконференция през 2009 г. на министрите на външните работи на Украйна и Русия - Порошенко и Лавров.
Според изданието това може да се разглежда като трябва да се разглежда като своеобразна форма на държавна измяна от страна на политика.
Във видеото, публикувано от изданието, тогавашният външен министър Петро Порошенко по време на първото си посещение в Москва като ръководител на МВнР заявява, че „Киев, както и Москва, не иска да преразглежда споразуменията за Черноморския флот“.
"ЗиБ" отбелязва, че думите на Порошенко по време на личната среща противоречат на решението на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна от 16.05.2008 г. "Относно мерките за осигуряване на развитието на Украйна като морска държава", по-специално, ал. "г", "д" т. 16, в което се предвижда "да се подготви в двумесечен срок и да се осигури внасянето по установения начин на законопроект за прекратяване от 2017 година на международните договори за временно присъствие на Черноморския флот на Руската федерация на територията на Украйна".
„Бих искал да заявя с цялата отговорност: Киев, както и Москва, не желае преразглеждане на основните договорености за Черноморския флот“, цитира изданието думите на Порошенко по време на тази своя визита в Москва.
„В същото време, според наличната информация, през 2009-2010 г. Порошенко многократно е получавал доклади от СБУ, от Главното разузнавателно управление към Министерството на отбраната и от Министерството на отбраната за подривната дейност, извършвана от руския Черноморие Флот срещу Украйна. Въпреки това Порошенко не е предприел никакви мерки за неутрализирането на извършваната подривна дейност от страна на Русия и защита на интересите на украинската държавата. Напротив - в многобройни интервюта е уверявал управляващите в Киев за ползите от подписването на Харковските споразумения за Украйна“, се казва в статията.
Редакцията на "Право и бизнес" представя експертно мнение за тежките последици за Украйна от дейността на Порошенко като министър от 9.10.2009 г. до 11.03.2010 г.:
„Порошенко беше напълно зависим от Русия. По това време той беше почти завършил споразумението за закупуването на „Севморзавод“, така че имаше личен интерес от продължаването на присъствието на руския флот в Крим, за да ремонтира своите кораби. По време на мандата си като министър на външните работи Порошенко беше пряко замесен в процесите, предшестващи сключването на Харковското споразумение от 21.04.2010 г., което удължи периода на присъствие на Русия на територията на Украйна за 25 години. Това доведе до подкопаване на отбранителната способност на Украйна, загуба на контрол над Черноморския флот, окупация на Автономна република Крим от Русия и началото на военната агресия на Русия срещу Украйна.
Изданието обръща внимание и на факта, че Порошенко е имал лична материална изгода да поддържа икономически отношения с Руската федерация.
„Да, през 2001 г. сладкарската корпорация Roshen придоби Липецката сладкарска фабрика, която до края на 2016 г. всъщност произвеждаше и продаваше продукти на Roshen в Русия. През 2010 г. Порошенко стана собственик на почти 90% от акциите на PJSC Sevmorzavod. Получил контрола над него, от разполагането на руския Черноморски флот в Крим и поддържането на икономически отношения с Руската федерация, Порошенко имаше лична изгода, като получаване на огромни печалби при неизгодни условия, включително такива, които изключително много застрашаваха Украйна“, пише „Закон и бизнес“.
Превод: Faktor.bg
Коментари (0)