Всички християнски деноминации, различни от православието, са ереси и не трябва да бъдат наричани църкви, защото богословски, догматически и канонически е напълно погрешно.
Това става ясно от становището, което Светият синод на Българската православна църква гласува на редовно заседание, председателствано от патриарх Неофит. То бе взето два месеца след историческата среща между руския патриарх Кирил и папа Франциск, която за пореден път повдигна темата за сближаване между католици и православни християни. Тази теза ще бъде защитавана от българската църква по време на събора на православието на о.Крит през юни по темата ”Отношението на Православната църква с останалия християнски свят”.
По инициатива на Ловчанския митрополит Гавриил и на Пловдивския митрополит Николай Синодът е гласувал важни тълкувания по предсъборния документ "Отношението на Православната църква с останалия християнски свят”. В него правят впечатления няколко тези, които са особено смущаващи като съдържание:
В т. 4-та на документа „Отношението на Православната църква с останалия християнски свят” е записано:
"В Православната църква под „единението на всички” винаги се е разбирало, че тези, които са изпаднали в ерес или разкол, трябва първо да се върнат в православната вяра и окажат послушание към светата Църква и тогава, чрез покаяние, те могат да бъдат приети в Църквата."
Според т. 5-а: „Съвременните двустранни богословски диалози… имат за цел да потърсят „изгубеното християнско единство...”
"Тук трябва да се уточни, че в Светата Православна църква, която е единствена и единна, никога не е губено единството във вярата и общението в Светия Дух между християните и тъй като тя ще пребъде до края на света, както Господ е казал, че „портите адови няма да й надделеят” (Мат.16:18), то това общение също ще пребъде вечно."
Относно точка 6-а, точка 16-а и други: "Освен Светата Православна църква не съществуват други църкви, а единствено ереси и разколи, и да се наричат последните „църкви” е богословски, догматически и канонически напълно погрешно."
В т. 12-а от документа е записано:
"В точка 12-а, казаното, че „при провеждането на богословските диалози общата цел за всички е окончателното възстановяване на единството в правата вяра и любовта” е напълно неправилно и неприемливо, защото трябва да се уточни и подчертае, че връщането към правата вяра е за еретици и разколници и по никой начин не касае Православната църква."
В позицията на Синода е записано още: "Слава Богу, че Българската православна църква през 1998 г. излезе от Световния съвет на църквите, с което изрази своето неодобрение на неговата дейност, тъй като не може да членува в една организация, в която тя е смятана за „една от многото или като клон на Едната църква, която търси начин и се бори за нейното възстановяване чрез този Световен съвет на църквите”.
"Един е Господ, една е Църквата, както се говори в Символа на вярата", завършва становището на архиереите от БПЦ.
Редакциите са приети единодушно от всички митрополити и патриарх Неофит на заседание на 21 април тази година.