24 Ноември, 2024

Конституционният съд насрочи дата за решението си по казуса с "Истанбулската конвенция"

Конституционният съд насрочи дата за решението си по казуса с "Истанбулската конвенция"

Докладчик по конституционното дело е съдия Анастас Анастасов

На 17 юли Конституционният съд ще се заседава по един от най-обществено значимите въпроси в последните години – противоречи ли на Конституцията на Република България т.нар. "Истанбулска конвенция", каквото е популярното название на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие.

Въпросът за конституционосъобразността на противоречивия документ бе отправен от 75 депутати от ГЕРБ. Това стана след като правителството оттегли от Народното събрание решението, с което се искаше ратификацията на конвенцията. Докладчик по конституционно дело № 3/2018 г. е съдия Анастас Анастасов, който е бивш депутат от ГЕРБ.

Делото се очаква с голям обществен интерес, който бе допълнително засилен и от създалото се напрежение при изразяването на становища от представители на ключови правораздавателни институции у нас, съобщи "Правен свят". 

Върховният касационен съд не успя да излезе с позиция по въпроса. Председателят на институцията Лозан Панов бе възложил на трима върховни съдии да изготвят становище. На позицията на двама от съдиите (членове на Гражданската и Наказателната колегии), която застъпваше тезата, че ратификацията на конвенцията противоречи на основния закон, бе противопоставена втора позиция, изготвена от съдия от Търговската колегия на ВКС, която подкрепяше спорния документ. Така се оказа, че под ръководството на Лозан Панов, ВКС е неспособен да изрази становище по конституционно дело №3.

Висшият адвокатски съвет изпадна в още по-конфузна ситуация. Първоначално на сайта на адвокатурата бе публикувано становище, подписано от председателя Ралица Негенцова, според което "Истанбулската конвенция" не противоречи на Конституцията. След реакция на членове на ВАдвС, които се оказаха противници на тази теза, становището на адвокатурата бе оттеглено от КС.

От сайта на институцията е видно, че конституционните съдии разполагат с множество позиции, изготвени от неправителствени организации, които се обявяват в подкрепа на Конвенцията за домашното насилие. В навечерието на разглеждане на делото по същество, привърженици на ратификацията организираха и ПР-инициативи. "Защитници на Истанбулската конвенция използваха по брутален начин жертвите на насилие, окачайки долни гащи и сутиени в столичния градски транспорт. Върху прострените гащи имаше табелки с имена на жертви на насилие като Хюлия Маджар от Варна, Виола Николова от София, Симона Великова от Сливен, Мелиса Кирова от Русе и още над 20 жени", съобщава в-к "Телеграф" във вторник.

Каквото и да е решението на Конституционния съд, то едва ли ще промени нагласите на политическите сили за ратификацията на конвенцията. Привърженици на влизането в сила на документа са депутатите от ГЕРБ и от ДПС. Категорични противници на подписването на спорната конвенция са парламентаристите от ВМРО и от "Атака". БСП също многократно се е обявявала против приемането на документа. Колебаещи се засега са депутатите от НФСБ и от "Воля".

Основната теза на противниците на Истанбулската конвенция е, че чрез нея се отваря възможност за въвеждане на т.нар. "джендър идеология", която размива двуполовия модел на обществото, както и легализиране на еднополовите бракове у нас, което според сега действащата Конституция е невъзможно. 
Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес