Предупреждения и червени линии идват както от македонската, така и от българската страна в дипломатическата битка за започване на преговори за членство на Македония в Европейския съюз до края на тази година. Вицепремиерът по европейските въпроси Никола Димитров даде ясно да се разбере през уикенда, че Македония няма да жертва своята идентичност и македонски език, за да започне преговори и че може и да не се проведе съвместна междуправителствена конференция с ЕС, въпреки положените усилия за постигане на споразумение. Междувременно българският министър на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че Германия оказва силен натиск върху България, но те няма да "загърбят 1000-годишната си история", пише скопският вестник "Слободен печат“, цитиран от "Фокус".
В петък Съвместната българо-македонска комисия по исторически въпроси в Скопие не постигна значителен напредък по спорни въпроси относно самоличността на революционера Гоце Делчев, като лидерът на опозицията Християн Мицковски поиска лидерска среща и повтори, твърдението че вместо Споразумението за добросъседство от 2017, България е поискала от Македония ново двустранно споразумение, което ще включва конституционни промени. Ситуацията беше допълнително нажежена от бившия премиер Любчо Георгиевски, който обяви, че ще отиде в София тези дни, за да помогне за разбирането на ситуацията, и каза на македонците да прочетат оригинални архивни документи, за да разберат истината, че „македонец и българин са едно и също нещо“.
Следете с Фактор
Свят
НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия
- 22:00, 25 Ноември, 2024
Още от Свят
ООН документира 376 случая на сексуално насилие на агресорите в Украйна
Цифрата включва 262 мъже, повечето от които са били измъчвани в плен на окупираните територии или в Русия, 104 жени, както и деца - 10 момичета и 2 момчета, сочи доклад.
Белият дом официално разреши атаки с ATACMS срещу Русия
Смята се, че това е първото официално потвърждение
НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия
Умното нещо, което трябва да направим, е да не чакаме Русия да нанесе удар